Německá inflace se vrátila na hodnoty z roku 2021 poté, co dozněl efekt výrazné slevy na jízdné ve veřejné dopravě z loňského léta. Německo zaznamenalo pokles meziroční inflace na 4,5 % z 6,1 %, přičemž odhad trhu byl 4,6 %. I přes pozitivní výsledek jsou tato data pro ECB hůře uchopitelná, jelikož stejně jako v ostatních evropských zemích jsou nadále obklopena statistickým šumem. Jde především o vládní zásahy, ať už trvalé či dočasné. Německo mělo srovnávací základnu v letních měsících ovlivněnou nižšími cenami energií a konec dočasných vládních opatření na snížení energetické náročnosti a již zmíněné slevy na dopravu. To podpořilo Německo v poklesu inflace.
Měsíční cenové změny jsou však dynamičtější. Ceny potravin v minulých měsících klesaly, ale nyní znovu vzrostly. Pokles cen služeb, zejména v pohostinství a cestovního ruchu, je přirozenou reakcí na odeznívající poptávku po letních dovolených. Rostoucí cena ropy by také mohla hrát svojí roli. Ropa Brent ve středu vyskočila o 3 % a je nejvýše za tento rok. Investory také znepokojuje rychlý růst mezd, které rostly za minulý měsíc ve druhém čtvrtletí rekordním ročním tempem o 6,6 %. Tyto zprávy naznačují, že by dezinflační trend mohl být pomalejší, než je předpoklad.
Bankovní rada ČNB na středečním prohlášení oznámila jednomyslné ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 7 %, diskontní a lombardní sazba na 8 %. Guvernér Michl a ostatní členové rady vnímají momentální nastavení měnových podmínek jako adekvátní a jejich postoj tak vyvrátil spekulace o možném snížení sazeb, což by pravděpodobně mohlo mít vliv na další oslabení koruny vůči euru. I přes oslabení koruny za poslední měsíc se nachází oproti minulému roku na silných úrovních. Po prohlášení ČNB koruna posílila pod 24,35 EURCZK. Na příštích jednání bude bankovní rada vycházet z nové prognózy, které budou pro další směřování měnové politiky zásadní. Michl také prohlásil, že podmínkou pro dlouhodobou cenovou stabilitu je zodpovědná rozpočtová politika a umírněný mzdový rozvoj. Cesta k nízké inflaci tedy vede přes snižování deficitu státního rozpočtu. Pro více informací ze zasedání ČNB zde.
Euro proti dolaru zpevnilo. Na kurz EURUSD může mít vliv hrozba uzavření části amerických úřadů z důvodu pokračující patové situace ohledně výdajových opatření. Vzhledem ke středečnímu zamítnutí zákona o dočasnému financování předsedou McCarthym, nezbývá do sobotní půlnoci mnoho času. Washington se tímto přiblížil čtvrtému částečnému uzavření americké vlády za posledních deset let. Přijetí zákona by tak zabránilo nucenému volnu statisíců federálních zaměstnanců a zastavení mnoha vládních služeb. Tento shutdown by tak mohl poškodit americkou ekonomiku.
Vyšší ceny ropy dodávají náboje kanadskému dolaru, který oproti ostatním měnám americkému dolaru vzdoruje. Saúdskoarabské škrty v dodávkách udržují trh v mírném deficitu, a to může časem vést k vystřelení ropy Brent i nad 100 USD za barel, což je příležitostí pro těžení kanadské ropy.
Dnes ráno se dozvíme předběžné odhady inflace z Francie, Itálie, Polska, Portugalska a Eurozóny. Dalšími daty bude výše nezaměstnanosti v Německu a růst HDP Velké Británie. Odpoledne nejdůležitějšími daty bude index výdajů na osobní spotřebu, což je primární měřítko inflace, od indexu spotřebitelských cen se liší tím, že měří pouze zboží a služby. Dále Michigan consumer sentiment index, což reprezentuje finanční důvěru spotřebitelů v ekonomickou aktivitu USA.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0600 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0518 do 1,0648 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,94 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,23 až 24,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,81 do 23,22 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME