Německý DAX posouvá maxima, pražský PX se veze ve vleku

Evropské burzy rostou na spekulacích ohledně spuštění QE i dnes, přestože firmy jako SAP nebo Unilever ohlásily horší výsledky. Evropské trhy jsou také podpořeny rostoucími futures na americké indexy, které se nyní obchodují okolo +0,5 %. Evropský index EU Stoxx50 nyní roste o 1 % a hlavními tahouny jsou akcie SocGen +4,3 % a BNP Paribas +2,4 %, slušně rostou i další firmy, například Philips +3,4 % nebo Saint Gobain +2,9 %.

Největší objemy jsou soustředěny v bankovním akciích a vůbec nejobchodovanější akcií v indexu EU Stoxx 50 je Banca Intesa, kde se zobchodoval objem 80 milionů EUR. Index německých akcií DAX dnes opět vytvořil nové historické maximum a sice 10.298 bodů. Od počátku roku tak německé akcie přidávají již okolo 5 %, což je řadí mezi nejvýnosnější akcie na světě.  

Pražská burza také mírně roste, index PX přidává +0,1 % díky akciím Erste Bank +1,6 %, a také ČEZ se po ranním poklesu na úrovně 574 korun zmátořil a roste o 0,28 %. Z regionu nejvíce roste Maďarsko. Tamní index vystřelil o 2,5 % díky přítoku nových peněz do trhu. Rostou všechny maďarské blue-chipy, například OTP +3,1%, MOL +2,15% a Richter +2,05%.

Newsletter