Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Německý maloobchod: květen nečekaně slabší, meziročně se dojem lepší

Německý statistický úřad zahájil týden zprávou o nečekaném propadu maloobchodu v největší ekonomice Evropy za měsíc květen. Po dubnovém propadu o 1,5 % se pokles zmírnil a maloobchodní tržby se v minulém měsíci snížily o 0,6 %, trh nicméně očekával růst – analytici Bloomberg konkrétně o 0,8 %. V meziročním srovnání byl ovšem maloobchod silnější o 1,9 % a překonal očekávání 1% růstu.

Za období prvních pěti měsíců roku vzrostly maloobchodní tržby o 1,4 %, uvádí MarketWatch. Polepšili si prodejci oděvů a obuvi, jimž tržby vzrostly o 5,5 %, zatímco internetový prodej posílil o více než 7 %.

Meziročně lepší data jsou v souladu s dojmem, který vyvolal minulý týden zveřejněný průzkum institutu GfK mezi německými spotřebiteli, kteří jsou podle něj nejlépe naladěni za sedm a půl roku. Index spotřebitelské důvěry pro červenec stoupl o 0,3 bodu na 8,9 bodu, nejvýš od prosince 2006. Analytici Gfk dávají do souvislosti s růstem důvěry nedávné rozhodnutí ECB masivně podpořit ekonomiku eurozóny, mimo jiné v podobě snížení sazeb na nové minimum 0,15 %.

Německá ekonomika v prvním kvartále proti předchozím třem měsícům posílila o 0,8 procenta. Tempo růstu tak bylo nejrychlejší za poslední tři roky a dvojnásobné ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. Německá centrální banka Bundesbank začátkem června zvýšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,9 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. 

Nálada spotřebitelů v Německu nejvýš za sedm a půl roku

Nová prognóza Bundesbanky pro Německo: silnější růst ekonomiky, slabší inflace

Newsletter