Německý motor opět v běhu, lidí bez práce ubývá dvakrát rychleji

Nezaměstnaných v německé ekonomice ubývá rychleji oproti očekávání. Za únor se počet lidí bez práce ztenčil (po očištění o sezónní faktory) o 20 tisíc na celkových 2,81 milionu, zatímco analytici očekávali tempo poklesu poloviční, tedy stejné jako v lednu. Míra nezaměstnanosti v procentuálním vyjádření zůstala konstantních 6,5 %, na minimu za déle než poslední dvě dekády, a ekonomy nijak nepřekvapila.

Německá ekonomika v závěru loňského roku zrychlila růst na 0,7 procenta z 0,1 procenta ve třetím čtvrtletí. Růst největší ekonomiky Evropě je tažen především domácí poptávkou, ale i zahraničním obchodem a kapitálovými investicemi. Centrální banka Bundesbank v lednu uvedla, že za silnější spotřebou stojí růst mezd. Stimulem jsou i nízké ceny energií. Naladění spotřebitelů pro měsíc březen vystoupalo na 13leté maximum. Pozitivně německé hospodářství vnímají i investoři, jejichž důvěra v únoru podle institutu ZEW rostla čtvrtý měsíc v řadě.

Důvěra spotřebitelů v Německu je nejvýš za 13 let

Zatímco pozitivně se projevuje chystané QE z dílny ECB, které bude spuštěno příští měsíc, optimismus částečně krotí stále nedořešený konflikt na Ukrajině a dlouhodobějším otazníkem zůstává, po krátkodobém odvrácení rizik, situace v Řecku. Za celý rok 2014 německý HDP vzrostl o 1,6 procenta.

V celé eurozóně činí míra nezaměstnanosti (prosincový údaj) 11,4 procenta. Čísla za leden budou zveřejněna 2. března. 

Německá ekonomika na konci roku 2014 zrychlila

Newsletter