Německý průmysl a dozvuky ECB tlačily Evropu do ztrát

Evropské akciové trhy zaznamenaly v pátek převážně korekci po napjatě očekávaném reportu z trhu práce v USA. Euro Stoxx ztratil více než procento, německý i francouzský index odepsaly zhruba 0,9 %, výjimkou byl britský FTSE s mírným ziskem 0,3 %, podpořen sektorem ropných firem a těžařů – například BHP Billiton v Londýně +3 %.

Euro si dnes ziskem vůči dolaru 0,3 % kompenzovalo včerejší výprodej, který následoval pro projevu šéfa ECB Draghiho. Ten mimo jiné zopakoval, že centrální banka je připravena přijmout dodatečná opatření k uvolnění měnové politiky. Euro dnes končí na 1,2416 EURUSD.

Draghi vidí prostor pro horší prognózu i další nástroje. Euro padá pod 1,24

Očekávaný report z trhu práce v USA za říjen přinesl solidní čísla. Zatímco míra nezaměstnanosti v největší ekonomice světa překvapila dalším poklesem na 5,8 %, na nejnižší úroveň od července roku 2008, tempo tvorby pracovních míst zklamalo, zůstává přesto solidní. Někteří analytici přesto údaje komentovali slovy o zklamání, včetně Michaela Hewsona z CMC Markets.

Nezaměstnanost v USA opět překvapuje, tvorba míst dál slušná

Německý průmysl potvrzuje slabší výkon

Z evropských údajů byl zveřejněn růst průmyslové výroby v Německu, který v září tempem 1,4 % nedosáhl na očekávání. Na druhou stranu, export byl mnohem silnější a to především díky slabému euru, poskočil o 5,5 % a téměř se dorovnal srpnovému přírůstku 5,8 %. Francouzská průmyslová výroba v září stagnovala, avšak report byl o něco lepší než očekávaný pokles -0,2 %.

Z korporátních zpráv zmiňujeme výskok Vestas Wind Systems o 17 %, poté co výrobce větrných turbín zvýšil svůj celoroční zisk i výhled a ve třetím čtvrtletí se otočil do zisku.

Akcie Allianz přidaly 4 % poté, co německá pojišťovna navýšila výplatní poměr dividendy.

Newsletter