Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Německý průmysl jak na horské dráze, zakázky v lednu propadly

Nečekaně špatný údaj dnes zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství. Silný 4,4% růst tamních průmyslových objednávek ke konci roku vystřídal v lednu prudký propad o 3,9 %. Jedná se o nejprudší pokles od loňského srpna. Ekonomové byli dle konsensu Bloomberg připraveni na mnohem mírnější pokles objednávek v průmyslu o 1 %.

Zatímco domácí zakázky se snížily o 2,5 %, objednávky z ostatních členských zemí eurozóny se propadly o výrazných 9 %. Ministerstvo nicméně uvedlo, že lednový propad je částečně důsledkem relativně silného vývoje v předchozím měsíci a trend zakázek v průmyslově zaměřené ekonomice je nadále rostoucí.

Vývoj průmyslových objednávek je klíčovým, avšak typicky volatilním indikátorem německé ekonomiky. V meziročním srovnání zakázky v lednu klesly o 0,1 % při očekávání 2,6% růstu a po silném 3,9% růstu v prosinci loňského roku (revize k lepšímu z 3,4 %). Údaj o německé průmyslové výrobě za leden bude zveřejněn zítra.

Německá ekonomika na konci roku 2014 zrychlila

Německá ekonomika, která se v průběhu loňského roku jen těsně vyhnula recesi, ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila růst na 0,7 procenta z 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Růst podpořila hlavně domácí poptávka, ale také zahraniční obchod a kapitálové investice. Za celý rok pak ekonomika expandovala o 1,6 procenta. Lednová prognóza německé vlády letos počítá s mírným zpomalením růstu HDP na 1,5 procenta.

Optimismus ohledně německé ekonomiky tento týden podpořily údaje o maloobchodních tržbách. Ty v lednu stouply o 2,9 procenta, což bylo nejprudší tempo od začátku roku 2008. 

Maloobchodní tržby v Německu v lednu rostly nejvíce za sedm let

Newsletter