Německý průmysl jak na horské dráze, zakázky v lednu propadly

Nečekaně špatný údaj dnes zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství. Silný 4,4% růst tamních průmyslových objednávek ke konci roku vystřídal v lednu prudký propad o 3,9 %. Jedná se o nejprudší pokles od loňského srpna. Ekonomové byli dle konsensu Bloomberg připraveni na mnohem mírnější pokles objednávek v průmyslu o 1 %.

Zatímco domácí zakázky se snížily o 2,5 %, objednávky z ostatních členských zemí eurozóny se propadly o výrazných 9 %. Ministerstvo nicméně uvedlo, že lednový propad je částečně důsledkem relativně silného vývoje v předchozím měsíci a trend zakázek v průmyslově zaměřené ekonomice je nadále rostoucí.

Vývoj průmyslových objednávek je klíčovým, avšak typicky volatilním indikátorem německé ekonomiky. V meziročním srovnání zakázky v lednu klesly o 0,1 % při očekávání 2,6% růstu a po silném 3,9% růstu v prosinci loňského roku (revize k lepšímu z 3,4 %). Údaj o německé průmyslové výrobě za leden bude zveřejněn zítra.

Německá ekonomika na konci roku 2014 zrychlila

Německá ekonomika, která se v průběhu loňského roku jen těsně vyhnula recesi, ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila růst na 0,7 procenta z 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Růst podpořila hlavně domácí poptávka, ale také zahraniční obchod a kapitálové investice. Za celý rok pak ekonomika expandovala o 1,6 procenta. Lednová prognóza německé vlády letos počítá s mírným zpomalením růstu HDP na 1,5 procenta.

Optimismus ohledně německé ekonomiky tento týden podpořily údaje o maloobchodních tržbách. Ty v lednu stouply o 2,9 procenta, což bylo nejprudší tempo od začátku roku 2008. 

Maloobchodní tržby v Německu v lednu rostly nejvíce za sedm let

Newsletter