Německý soukromý sektor silně roste vlivem služeb. Francii tlačí opět horší průmysl

(Doplněno 10:12) Německý průmysl hlásí rychlejší zotavování. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci roste na 52,9 bodu z 52 bodů v červnu a je nejvyšší za tři měsíce. Zlepšení je ale patrné v celém soukromém sektoru, přičemž výrazně lépe s daří především sektoru služeb. V něm index nákupních manažerů dosahuje 56,6 bodu, maxima za 37 měsíců, roste tak z červnových 54,6 bodu.

Kompozitní index sledující soukromý sektor jako celek se v červenci zvýšil na 55,9 bodu z 54 bodů v červnu a vystoupal na 3měsíční maximum. Podmínky v soukromém sektoru největší evropské ekonomiky se lepší již 15 měsíců v řadě.

„Hlubší pohled na údaje ukazuje, že hlavním motorem silného PMI byl sektor služeb, v němž firmy reportovaly nejstrmější nárůst aktivity za déle než tři roky. S ohledem na to, že i vývoj v průmyslu přispěl k celkovému číslu pozitivně, růst ekonomiky zřejmě stojí na širokých základech,“ komentoval report ekonom Markit Oliver Kolodseike.

Francouzský průmysl dál slábne…

Naopak zklamáním je výsledek z druhé největší ekonomiky EU. Francouzský průmysl opět slábl a to rychleji než v červnu. Index PMI v červenci klesl na 47,6 bodu z 48,2 bodu, zatímco se čekalo snížení o něco mírnější. Lépe si vedl francouzský sektor služeb, který dokázal znovu nastartovat růst, což se odrazilo v pomalejším poklesu aktivity v celém soukromém sektoru. Kompozitní PMI totiž vzrostl na 49,4 bodu z 48,1 bodu v červnu. 

… ale eurozónu táhne Německo

Větší slovo Německa do konečného výsledku se ale projevilo rostoucím údajem za celou eurozónu. Kompozitní index nákupních manažerů v červenci roste na 54 bodů z 52,8 bodu v červnu a je nejvýše za 3 měsíce. Mírné zrychlení růstu se událo ve zpracovatelském sektoru, kde PMI roste o desetinu bodu na 51,9 bodu. Vyšší růst, v podobné míře jako za Německo, zaznamenal i sektor služeb, kde index roste na 54,4 bodu z 52,8 b. v červnu a je na maximu za 38 měsíců.

Newsletter