Jelikož je první pracovní den v novém roce, neodpustím si trochu bilancování a také trochu delší pohled na možný budoucí vývoj. V posledních čtyřech letech jsme zažili bezprecedentní události jak na finančních trzích, tak na politickém kolbišti. Byl to monstrózní tisk peněz centrálními bankami v době epidemie, který způsobil růst cen aktiv. Zaplatili jsme za to inflační vlnou tsunami, která zvýšila úrokovou míru na úrovně, o kterých jsme si mysleli, že je již nikdy neuvidíme. Zažili jsme propad amerických akcií o dvacet procent a jejich návrat na historická maxima, pokles ceny ropy do záporu a jejich růst na trojciferné hodnoty. Během čtyř let se událo snad všechno, co si jen můžeme s nejbujnější fantazií na finančních trzích představit. Otázka, která by nám mohla nastínit budoucí vývoj, zní, co zbývá, co se zatím ještě nestalo a přitom se stát mohlo?
Vezměme si kupříkladu současné globálně nejoblíbenější aktivum, index SP500. Ten zakončil rok 2023 téměř na svých historických maximech. Nikdo asi nezpochybňuje fakt, že valuace některých jeho konstituentů je nesmyslně vysoká, přesto se trh po pokusu o dvacetiprocentní korekci v roce 2023 navrátil zpět na vysoké úrovně. Akcioví býci vidí další růst, medvědi prudký pokles. Je zde však ještě jedna možnost, kterou nikdo z rozvášněných spekulantů a investorů nebere v potaz. Je klidně možné, že v roce 2024 se trh nikam moc neposune a za rok se sejdeme nad indexem, který se bude jen málo lišit od současných hodnot. Je to scénář, který nepotěší ani jednu ze stran, a proto je podle zvrácené tržní logiky docela pravděpodobný.
Měnové a úrokové trhy nabízejí podobný obraz. Krátkodobé úrokové sazby centrálních bank se stabilizují nebo dojde k jejich částečnému snižování. Naznačila to česká centrální banka, která se snižováním již započala. Na trh s dlouhodobými úroky to však nemusí mít žádný vliv, jelikož výnosové křivky jsou vesměs invertovány. Ceny státních dluhopisů by se proto mohly taktéž ustálit v relativně úzkém rozpětí.
Únava z bouřlivých pohybů je tím nejpravděpodobnějším scénářem pro nadcházející rok. Učiňme proto novoroční předsevzetí, že se nenecháme unést ani přehnanou býčí ani přehnanou medvědí náladou, ke kterým se trh v příštím roce v tu či onu dobu přikloní.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1032 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1003 do 1,1100 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,70 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,38 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,60 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,29 do 22,52 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME