Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Nervozita srazila většinu Wall Street, ovšem pomohla ropě

Během dnešní obchodní seance skončily americké akcie smíšeně. Na červených číslech se podepsala především nervozita před zítřejším datově důležitým dnem. Americké ministerstvo práce totiž zveřejní dubnovou změnu zaměstnanosti v nezemědělských sektorech společně s dalšími klíčovými daty z trhu práce.

Index S&P 500 spadl o -0,02 % a zakončil na 2050,6 bodech. Dow Jones jako jediný stoupl o +0,05 % a zastavil se na 17 660,4 bodech. Technologický Nasdaq odepsal -0,17 %, což odpovídá 4717,1 bodům.

Ztráty amerických akcií lehce brzdil růst na ropě. Ten byl zapříčiněn požárem v kanadské oblasti Alberta, kde bylo nutné evakuovat i město Fort McMurray. Právě tato oblast je specifická těžbou ropy z písků. Druhým fundamentem pak bylo vyhrocení situace v Libyi. Obě události znepokojují investory především z důvodu možného výpadku v dodávkách. Brent je v návaznosti na to výše o +1,05 % až na 45,09 dolarů za barel. WTI si připsala +1,28 %, což odpovídá 44,34 USD/barel.

Ve večerních hodinách promluvil šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Ten ve svém projevu zmínil, že dvě až tři kola tzv. úrokové normalizace by byla „snesitelná“, ovšem vše záleží na datech. Proto je bude vedení banky i nadále velice pečlivě sledovat.

Co se týče zítřejších změny zaměstnanosti v nezemědělských sektorech, očekávání je nastaveno na +200 tisíc nových pracovních míst oproti předchozím +215 tisícům. Jak ovšem ukázal středeční report agentury ADP, skutečná čísla byla mnohem horší než predikce. Pokud by se tento výsledek opakoval i zítra, tedy pokud by statistika byla výrazně horší než konsensus, dá se čekat zvýšený tlak na oslabení americké měny.

Ještě předtím americký dolar výrazně posílil. Na páru s eurem jsme se dostali na 1,140 EURUSD.

 

Newsletter