Akciové indexy se vznášejí poblíž absolutních maxim. Někteří vystrašení investoři-nevěřící Tomášové čekají pád. Bojí se slabších čísel o americké zaměstnanosti, která by konečně potvrdila jejich pesimistické teze o nadcházející recesi. Opak je pravdou. Minulý měsíc vzniklo v USA 147 tisíc nových pracovních míst oproti očekávaným 100 tisícům. Je to číslo, které posílá medvědy do zimního spánku. Přestože si je pesimisti snaží interpretovat jako známku přehřáté ekonomiky, akciové indexy se vydávají na cestu vzhůru, aby přede Dnem nezávislosti uzavřely několik bodů od dalšího absolutního maxima. Taková byla situace včera odpoledne.
Inflace, která měla být vysoká díky dovozním clům, stagnuje na úrovních, které bychom před několika lety považovali za ideální. V kongresu je těsně před schválením „Big Beautiful Bill“, který fiskálním impulsem podpoří růst ekonomiky. Pesimisté samozřejmě namítají, že jde o populistický tah, který jen prohloubí státní dluh. Mají částečně pravdu, ale jen částečně.
Obrázek, který nám malují vystrašení analytici, neodpovídá realitě zdravě rostoucí ekonomiky. Spojené státy opět prokazují svou výjimečnost, kterou skeptici pravidelně předčasně pohřbívají. Americká ekonomika přežila covidovou krizi, zvládla inflační vlnu a nyní pokračuje v solidním růstu, zatímco většina světa se potýká s hospodářskými problémy.
Jediným stínem na jinak slunné obloze zůstává sedmiprocentní státní deficit, který se dle nejoptimističtějších předpovědí dostane do udržitelnějších úrovní až v roce 2028. Kritici mají právo upozorňovat na tuto bolístku, ale zapomínají na jednu podstatnou věc. Americký dluh je denominován v měně, kterou Amerika kontroluje. Navíc se nachází v rukou investorů, kteří do něj investují dobrovolně a nevidí lepší alternativu.
Zatím vše vypadá, že pesimismus se při ivestování a obchodování amerických aktiv opět, jako již tolikrát v minulosti, nevyplácí. Nevěřící Tomášové budou muset ještě dlouho čekat na svůj moment triumfu. Možná že se dočkají, možná že ne. Kapitálové trhy však zatím svůj verdikt vynesly jasně – sázejí na pokračující americkou výjimečnost.
Rozbouřené vody amerických financí zrodily fenomén posilujícího eura. Přestože po pátečních číslech částečně oslabilo, jeho rostoucí trend byl nastartován a je pevně ukotven. Euro je velmi kvalitní alternativou dolaru coby rezervní měna. Dnešní reakce potvrzuje tento trend, přestože mírně oslabilo vůči dolaru, posílilo vůči japonskému jenu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1782 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,89 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1731 do 1,1843 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 20,92 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,61 až 24,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,79 do 21,04 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.