Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Nezaměstnanost v recesi roste

Klíčové body

  • Česká nezaměstnanost vzrostla z 3,7 % na 3,9 %, očekáván byl nárůst na 4 %.
  • Dolar vůči euru oslabil, část ztrát umazal Williamsův projev.
  • Měny regionu posilovaly, polská centrální banka sazby nezměnila.
Zdroj: Depositphotos

Mezi základní makroekonomické cíle patří stabilní nízká inflace, stabilní ekonomický růst, rovnováha platební bilance a nízká nezaměstnanost. Česko má tendenci se od těchto cílů postupně odklánět. Dvouprocentní inflační cíl je už dlouho v nedohlednu a bude trvat řadu měsíců, než se k němu vrátíme. Lednová čísla se dozvíme v pátek, přičemž očekáváme nárůst z 15,8 % na 17,7 %. Hospodářský růst byl v posledních dvou kvartálech loňského roku negativní, nacházíme se tedy v recesi. O skoro dvousetmiliardovém schodku obchodní bilance za rok 2022 jsme psali na začátku týdne. A včera vyšla čísla o tuzemské nezaměstnanosti za leden, která vzrostla z 3,7 % na 3,9 %.

Nezaměstnanost se dostala na nejvyšší hodnoty od května 2021. Poprvé od března 2018 je vyšší počet nezaměstnaných, než je volných pracovních míst. Nezaměstnanost roste už druhý měsíc v řadě, přesto nejsou lednová čísla tak vážná, jak se může na první pohled zdát. Je nutné brát v potaz, že se nezaměstnanost v lednu typicky zvyšuje kvůli končícím sezónním pracím. Data jsou také lehce zkreslena kvůli ukrajinským válečným uprchlíkům, u kterých je přirozeně větší poměr evidovaných jako nezaměstnaných na tuzemském trhu práce. Nicméně letošní rok je očekáván další nárůst nezaměstnanosti kvůli současné recesi. Ministerstvo financí předpovídá nezaměstnanost na úrovni 4 %, ČNB ještě vyšší čísla kolem 4,4 %.

Poslední týden jsme byli svědky dolarové rally, kdy se euro proti dolaru svezlo z lokálního maxima 1,1020 pod 1,0670 EURUSD. V úterý přišla korekce, kterou nastartoval projevem guvernér Fedu Powell. Včera dopoledne pak dolar krátce oslabil nad 1,0750 EURUSD. Odpoledne už ale opět posiloval, když reagoval na projev šéfa newyorského Fedu Williamse. Ten vidí vrchol sazeb v rozmezí 5 až 5,25 %, nicméně nevyloučil, že by se sazby nemohly být navýšeny i nad toto pásmo.  U eura jsme se vůči koruně žádných výrazných pohybů nedočkali. Středový kurz se včera pohyboval v pásmu 23,75 až 23,80 EURCZK.

Polský zlotý byl v úterý vůči koruně historicky nejslabší, když se dostal pod 5,000 PLNCZK. Za posledních 22 let polská měna vůči koruně oslabila o více než 50 %. Zlotý včera část svých ztrát vůči koruně nakonec umazal, vůči euru pak posílil pod 4,725 EURPLN, než přišla korekce. Polská centrální banka dle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu na 6,75 %. Na zlotým se rozhodnutí nijak neprojevilo. U maďarského forintu jsme se rovněž dočkali posílení. Vůči evropské měně se forint začátkem týdne obchodoval v rozmezí 391 až 396 EURHUF, včera odpoledne se přiblížil k hodnotě 387 EURHUF. Za posílením stojí hlavně lepší výsledky obchodní bilance za prosinec a trend regionu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0731 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0665 do 1,0803 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,76 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,72 až 23,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,01 do 22,30 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter