Nikdo si nedokáže představit, co všechno může Musk na trzích způsobit

Klíčové body

  • Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nebylo tzv. černou labutí.
  • Z pohledu finančních trhů je naprosto bezprecedentní DOGE, který už údajně našel 70 miliard dolarů úspor.
  • Dolar krátce zpevnil pod 1,0300 za euro. Pomohla americká data i cla.
Elon Musk, zdroj: Depositphotos

Černá labuť je událost, která naprosto nečekaným způsobem ovlivní dění systému vyvíjejícího se v modelovém prostoru, jehož stavy nejsou přesně předvídatelné a je známo pouze jejich pravděpodobnostní rozložení. Tyto kvality nazýváme „známými neznámými“. Černou labuť, která vpadne do děje a naruší jeho harmonii brutálním způsobem, nazýváme „neznámou neznámou“. Tuto terminologii zpopularizoval matematik a obchodník na finančních trzích Nassim Nicholas Taleb těsně po Velké finanční krizi, která byla černou labutí par excellence.

Dost často se setkávám, zejména u analytiků finančních trhů, se snahou nějaké černé labutě předjímat. Černá labuť, která je předpovězena, není černou labutí z podstaty věci a je téměř jistě pouze málo pravděpodobnou „známou neznámou“. Například asteroid směřující směrem k Zemi a hrozící střetem s ní není černou labutí, ale pouze velkým nepravděpodobným průšvihem, o jehož možné existenci víme.

Podhoubí, ze kterého se černá labuť vyhoupne, se nachází většinou skryto v ústraní, kde roste a připravuje se udeřit. Lidé, kteří jsou do procesu jejího vývoje zapojeni, nejsou schopni dohlédnout důsledků, které jejich aktivita může mít. Typickou černou labutí byla pandemie, jejíž příznaky jsme mohli pozorovat dlouho dopředu, ale celkový rozměr katastrofy nikoli.

Nedá se říci, že by zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo nějak překvapivé nebo nepravděpodobné. Vývoj, který tento událost spustila, však začíná být docela zajímavý. Z pohledu finančních trhů je naprosto bezprecedentní DOGE, akční program Elona Muska, který s partou dvacetiletých softwarových inženýrů projíždí databáze ministerstev a vládních organizací za účelem nalézt neefektivity a ušetřit peníze daňových poplatníků. Jakékoliv snahy v tomto směru v historii padaly na neúrodnou půdu, jelikož rezistence úředníků a zájmy politiků téměř vždy zabránily změnám. Výstřední miliardář však jde v tomto směru přes mrtvoly a hlavně díky technologickým schopnostem svého týmu je jeho rychlost a efektivita tak vysoká, že okolí nestačí standardními postupy reagovat. Za první tři týdny své práce údajně našel 70 miliard dolarů úspor. Kdyby šla práce stejným tempem celý rok, dostal by se na částku 1,2 biliónu dolarů, což je to dost impresivní.

Dostáváme se k jádru věci. Široce otevřený penězovod ze státního rozpočtu do ekonomiky působil dozajista v USA jako stimulus ekonomického růstu, a také nafukoval bublinu na finančních trzích. Nikdo není schopen dohlédnout, co agresivní fiskální utahování z dílny Elona Muska může způsobit. Z tohoto pohledu se jedná jednoznačně o náběh na černou labuť, změnu nečekaně a silně narušující status quo.

Trh po lednových datech z amerického trhu práce očekává snížení sazeb Fedu v letošním roce o méně než 35 bodů. Dolar krátce zpevnil pod 1,0300 za euro i díky Trumpovým clům. Ta mají mít podobu 25% cla na veškerý dovoz oceli a hliníku. Prezident navíc přislíbil uvalení dalších recipročních cel. Silnější dolar přispěl ke slabším rizikovým měnám, včetně koruny. Ta oslabila nad 25,10 za euro a nad 24,30 za dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0320 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0293 do 1,0401 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,11 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,05 až 25,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,21 do 24,49 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter