Nokia zpět dobývá trh „zespoda“. Microsoft uvede mobil za 25 dolarů

Nový telefon za 25 dolarů. Americký Microsoft, který v letošním roce dokončil převzetí divize mobilních telefonů Nokia, chce tuto značku spojit s levným typem určeným pro nenáročné uživatele. Analytici tuto strategii zdaleka nehodnotí špatně – poptávka po levných telefonech totiž roste a konkurence ze strany nízkonákladových smartphonů chybí…

„Odhaduje se, že nejméně jedna miliarda lidí na světě stále nevlastní mobilní telefon, poptávka po spolehlivých a nenáročných přístrojích přitom roste a to jak na vyspělých tak na rychle rostoucích trzích,“ říká Jo Harlow, viceprezident Microsoftu pro oblast mobilních telefonů.

Nokia 130, jak je nový model nazván, má displej o úhlopříčce 1,8 palce, možnost nabíjení přes USB kabel a schopnost fungovat na dvě SIM karty, což se ukázalo jako populární funkce. Baterie údajně vydrží až 36 dní, má možnost připojení přes Bluetooth, ne ale k internetu. Přístroj je především určen pro nenáročné uživatele, kteří se světem mobilních technologií teprve seznamují. Klíčovými funkcemi je přehrávání hudby a videa.

Hra o trůny výrobců smartphonů – kdo uteče, vyhraje?

Nepříjemný rekord: Microsoft propustí 18 tisíc lidí

Analytici tleskají

Microsoft očekává, že by Nokii 130 měl začít dodávat na trhu ještě ve třetím čtvrtletí roku a to pouze na vybrané trhy včetně Indie, Číny a Nigérie. Společnost IHS, podle níž by celosvětový prodej levných smartphonů měl v roce 2018 dosáhnout 1,1 miliardy kusů (tj. zhruba 19% růst ročně), předpovídá novému modelu Nokie úspěch, vzhledem k absenci levných alternativ na trhu. „(Microsoft) tak přináší možnost přehrávání hudby a videí za cenu dříve nevídanou, ponechává si tak náskok,“ komentuje analytik IHS Daniel Gleeson, podle něhož není rozdíl ve funkcích mezi tímto modelem a jinými cenově srovnatelnými telefony. „Mobily v současnosti dostupné na trhu za méně než 30 dolarů jsou velmi pomalé, dotykový displej většinou špatně reaguje a schopnost využívat aplikace je značně omezená,“ dodává.

Cestou rozvojových trhů…

Nokia 130 není prvním modelem vypuštěným do světa pod křídly Microsoftu. V červnu byl uveden na trh chytrý telefon Nokia X2 za 99 eur, s operačním systémem Android od Googlu. Ten je považován za konkurenční operačního systému Windows Phone od Microsoftu. X2 je nástupcem Nokie X, kterou finská firma představila v únoru, ještě před prodejem své divize výroby mobilů. Microsoft dokončil převzetí divize Nokie za 5,4 miliardy eur koncem dubna. Podle GfK byla původní Nokia X velmi oblíbená v rozvíjejících se zemích, stala se nejprodávanějším přístrojem v Pákistánu, třetím nejprodávanějším v Indii a velký zájem zaznamenala také v Rusku, Keni a Nigérii.

Kdysi na trhu dominující Nokia v posledních několika letech utrpěla tvrdou porážku, v loňském roce její podíl na trhu klesl meziročně o dalších 25 procent. Současný důraz na levné verze telefonů ale podle analytiků může být pomyslnou nohou vstrčenou do zavírajících se dveří a zvyknou-li si uživatelé na první verze mobilů, při touze po lepším modelu se mohou opět obrátit k Microsoftu. Tou cestou jsou zřejmě právě rozvíjející se trhy.

Nokia dokázala zpomalit pokles tržeb, ziskem překonala odhady. Akcie +8 %

Microsoftu rostou tržby, zisk včetně divize Nokie je ale slabší

Newsletter