Novák: ČEZ chce německé elektrárny a doly Vatenfallu

Švédská energetika Vattenfall vyzvala potenciální kupce k předložení nabídek na koupi jejích hnědouhelných elektráren a dolů v Německu. ČEZ bude podle finančního ředitele ČEZ Martina Nováka o podání nabídky „rozhodně uvažovat“. Vatenfall chce kupce nalézt do konce letošního roku a obchod dotáhnout v roce příštím.

Podle odhadů, které se na trhu objevují, by Vattenfall mohl prodejem svých německých aktiv získat dvě až tři miliardy eur, některé odhady sahají i výše. U uhelných elektráren se jedná o zdroje o výkonu celkem kolem osmi gigawattů. Nabídnuto má být i deset vodních zdrojů o výkonu kolem tří gigawattů. Mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová také potvrdila, že ČEZ „je připraven hrát v procesu prodeje (německých aktiv Vatenfallu) aktivní roli“.

Co ČEZ musí podle finančního ředitele Nováka zvažovat, je německý plán útlumu výroby elektřiny z uhlí.

O aktiva Vatenfallu už dříve vyjádřily zájem jak ČEZ tak skupina EPH. Vattenfall už loni v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Firma tím odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát, a reaguje právě i na změnu německé energetické politiky.

Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren Vattenfall povzbudilo k rozjetí transakce.

EPH zajímají německá aktiva Vatenfallu hlavně kvůli dceřiné německé hnědouhelné společnosti Mibrag. Média jako další možné zájemce o aktiva Vatenfallu zmiňují investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR.

Newsletter