Nové 12leté dno ropy, nová věštba 20 dolarů

Ceny ropy dnes propadly na čerstvá 12letá minima. Reálný vývoj na trhu potvrzuje chování, které jsme v posledních dnech viděli u hedgeových fondů, i předpovědi stratégů o pádu cen ropy, po Goldman Sachs nově Morgan Stanley. Brent klesá o 5,5 procenta pod 32 dolarů za barel, ropa WTI o bezmála 5 procent pod 32,5 dolaru za barel.

Hedgeové fondy rušily býčí sázky na ropě nejprudčeji od roku 2010. Čisté dlouhé pozice na americké lehké ropě klesly v týdnu do 5. ledna o 24 procent. Čerstvé statistiky z čínské ekonomiky ukázaly pokles produkčních cen v průmyslu 46 měsíc v řadě a nabudily obavy u míru zvolňování růstu čínské ekonomiky.

Rapidní posílení amerického dolaru může poslat ceny severomořské ropy Brent až ke 20 dolarům za barel. Předpověděla to dnes banka Morgan Stanley a připojila se tak ke dřívější a stále platné předpovědi Goldman Sachs. V minulém týdnu ropa ztratila řádově 10 procent po otřesech čínského akciového trhu a v reakci na americké zásoby komodity, které ukázaly stav zhruba 120 milionů barelů nad pětiletým průměrem. Dnes čínské akcie oslabily o dalších pět procent poté, co minulý týden ztratily zhruba deset procent. „Čína torpéduje naděje optimistů,“ komentoval analytik David Hufton ze společnosti PVM Oil Associates. Do toho saúdskoarabský ropný lídr Saudi Aramco, největší světový vývozce černého zlata, oznámil záměr emise akcií na burze u části ze svých aktivit.

 

Právě završený týden na trzích, první v novém roce, vejde do dějin…


Zveřejnil(a) Roklen24 dne 8. leden 2016

 

Ropa je zvláště provázána s americkým dolarem a jeho pohybům vystavena. Pokud dolar zpevní o pět procent, pro ropu to znamená dle propočtů Morgan Stanley propad o 10 až 25 procent. Bank  of America souběžně zmírnila svůj výhled pro cenu ropy Brent v roce 2016 z 50 na 46 dolarů za barel.

„Obavy o směr globální ekonomiky a síla dolaru budou dominovat trhu (s ropou) nadále. Nenarážíme na žádnou technickou držbu komodity, chytáme padající nůž,“ komentoval pro Bloomberg Jason Schenker, prezident Prestige Economics v Austinu. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Čína oslabila svou měnu jüan a trhy si to přeložily jako potvrzení vážného zvolňování růstu čínské ekonomiky. Obchodován…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 7. leden 2016

Newsletter