Novou pomoc Řecku hatí část vládních poslanců SYRIZY

Řecký ministr financí Tsakalotos se odpoledne má sejít se svými kolegy z eurozóny a žádat dohodu nad novou tříletou pomoci pro Řecku. Souhlas s ní ale po celou noc neprošel ani v řeckém parlamentu, kde jej zdržuje část poslanců vládní strany SYRIZA. Ministr financí uvedl, že pokud jej včas nezíská, bude nucen místo nové pomoci přijmou novou krátkodobou půjčku.

Mnohahodinová debata o dohodě o další mezinárodní finanční pomoci Aténám se v řeckém parlamentu stále protahuje. Navzdory tomu, že premiér Alexis Tsipras prohlásil, že si je jist jejím schválením, odbojná část poslanců jeho strany SYRIZA se snaží přijetí dohody oddálit. Řecká média připouštějí ještě dlouhý průběh jednání.

Dohodu počítající s dalším nárůstem daní a omezením sociálních výdajů schválil ve čtvrtek finanční výbor parlamentu a média předpokládala několikahodinové jednání pléna končící nedlouho po půlnoci. Levicové křídlo vládní formace, které odmítá další úsporná opatření, se však postavilo proti přijetí a samotné debatě tak předcházelo dlouhé procedurální dohadování o tom, jak dlouho může debata trvat.

Nakonec samotná rozprava začala až po 3:00 SELČ.

Tsipras podporovaný částí opozice se pokouší ji urychlit, neboť ministr financí Euklidis Tsakalotos se v dnes 15:00 SELČ zúčastní bruselské schůzky ministrů financí eurozóny, kde se má jednat o výši a charakteru další pomoci. Tsakalotos prohlásil, že se na schůzce musí opírat o dohodu schválenou parlamentem.

Newsletter