Nový šéf Fedu? Yellenovou možná nahradí Trumpův poradce

Kdo bude příštím šéfem Fedu? Objevily se zvěsti, že by se nástupcem Janet Yellenové v čele americké centrální banky mohl stát ekonomický poradce prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn. Podle některých pozorovatelů je přitom čím dál méně pravděpodobné, že by Yellenová zůstala šéfkou Fedu i na druhé funkční období.

Yellenovou čeká dnes a zítra projev a „grilování“ před americkým Kongresem. Finanční trhy napjatě očekávají nové signály ohledně načasování a rozsahu dalšího zvyšování sazeb. „Jejich pozornost se ale bude více upínat na to, kdo Yellenovou ve funkci od roku 2018 nahradí,“ domnívá se analytik BH Securities Martin Vlček.

Donald Trump (opět) o Fedu: Vytvořil falešnou ekonomiku!

Rozpolcený Fed: Kdy se začne s osekáním bilance?

Ty nejlepší vyhlídky na to, stát se jejím nástupcem, má přitom právě Trumpův poradce Gary Cohn, uvedl včera magazín Politico s odvoláním na několik nejmenovaných osob z prezidentského úřadu, ministerstva financí a Kongresu obeznámených se situací. „Bude to Gary, pokud bude chtít, a já věřím, že chtít bude,“ cituje časopis jeden nejmenovaný zdroj z řad republikánů.

Situace je podle Vlčka z BH Securities zajímavá tím, že právě Cohn je hledáním nového šéfa Fedu pověřen. „Ten se zároveň netají tím, že by funkci šéfa Fedu sám rád zastával. Je tedy možné, že hledání skončí tím, že nikdo není tak dobrý jako on, a navrhne sám sebe. Zatím je nejpravděpodobnější kandidát. Šance Yellenové na znovuobsazení funkce jsou čím dál nižší.“

QE v plném proudu: Kolik vládního dluhu vlastní centrální banky?

První funkční období Yellenové končí v únoru příštího roku. Nový šéf Fedu by pravděpodobně na kurzu centrální banky nic zásadního neměnil, uvedl podle serveru Finanzen.net manažer fondů Eric Stein z investiční společnosti Eaton Vance. Podle jeho slov má Cohn možná více znalostí o finančních trzích než skoro kterýkoli dosavadní šéf Fedu. Cohn v minulosti působil jako vrcholový manažer v investiční bance Goldman Sachs, kde začal svou kariéru v roce 1990 jako obchodník s komoditami.

Mluvčí úřadu prezidenta prý na tyto spekulace reagovala pouze prohlášením, že se Cohn soustředí na své úkoly ekonomického poradce, uvedl server Finanzen.net. Podobně se prý vyjádřil i sám Cohn na začátku června. Mluvčí Fedu pak odmítla ke zprávě zaujmout stanovisko.

Pravdou je, že Trump Yellenovou během volební kampaně tvrdě kritizoval. Vyčítal jí přitom, že není nezávislá a že držela uměle nízko úrokové sazby na pokyn tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, aby podpořila ekonomiku. Od této kritiky se však v dubnu odklonil a možnost ponechání Yellenové v čele Fedu i na druhé funkční období nevyloučil.

Moderní americká recese? Může za ni Fed

Newsletter