Nový vlastník NWR chce, aby za záchranu OKD platil i stát

AKTUALIZOVÁNO – Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem firmy New World Resources (NWR), navrhuje, aby záchranu černouhelné OKD spolufinancoval stát. Uvedl to mluvčí skupiny Roman Pařík. AHG podle něj navrhuje řešení, které ušetří minimálně polovinu z 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření dolu Paskov. Současné návrhy ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) AHG komentovat nemůže.

Babiš dnes dopoledne řekl, že mezi varianty řešení situace OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti NWR státem nebo teoreticky i společná firma či jiná participace mezi oběma stranami.

Odpoledne po zasedání vlády Babiš označil za nejlepší variantu „funkční OKD v konkursu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD“. „Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné,“ řekl. Tato varianta je podle něj nejlepší za podmínky, že firma bude fungovat dál.

 

Mládek dnes uvedl, že návrh na prodej sta procent akcií OKD předložil AHG už minulý čtvrtek. Skupina podle něj odmítla sdělit sumu, za kterou by OKD a Česko opustila. Mládek přitom dříve několikrát řekl, že vláda je připravena se podílet na opatřeních na pomoc propouštěným horníkům, neplánuje ale veřejnou podporu pro OKD. „Vláda několikrát řekla, že nedá ani korunu akcionářům, ani věřitelům, ani firmě, a na tomto stanovisku se nic nezměnilo,“ řekl koncem letošního února.

Babiš s Mládkem dnes o situaci kolem OKD vládu pouze informovali, žádné rozhodnutí kabinetu nepadlo. „Neznám podrobnosti, ale zdá se, že se vláda ubírá směrem, který v lednu navrhla a stále prosazuje krajská tripartita. Jedině kompromis a dohoda všech stran může minimalizovat negativní dopady problémů OKD a NWR na region i státní pokladnu,“ řekl k tomu ČTK vládní zmocněnec Jiří Cienciala.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odbory od počátku chtějí, aby firma dál fungovala za účasti státu. „My jsme preferovali variantu pod plnou kontrolou státu. Jakékoli řešení, které napomůže zaměstnání lidí, ať je to kombinace, vítáme. Hlavně, že se jedná, hlavně, že budou mít lidé práci,“ řekl. Premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vládě poslal dopis, ve kterém je požádal o účinnou a rychlou pomoc. Situace v OKD podle něj začíná být kritická, firma bude mít obrovské problémy se zajištěním financí a razantní snížení ražeb signalizuje ukončení těžby v Dole Paskov.

Hospodářské noviny dnes upozornily na studii, kterou si AHG nechala zpracovat od poradenské firmy Deloitte. Podle ní by v případě krachu OKD dopady na státní rozpočet činily v příštích šesti letech 33 miliard korun.

Zdeněk Bakala definitivně končí v NWR

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC. V únoru, kdy oznámila, že je novým většinovým vlastníkem NWR, AHG uvedla, že nadále hodlá podporovat OKD a spolupracovat s vládou a zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku.

Konec dolu Paskov. OKD rozhodlo o jeho uzavření

Newsletter