Nových míst v USA přibývá, nezaměstnanost nejníž od září roku 2008

(Aktualizováno 15:33) Americký trh práce se stoupající rychlostí zotavuje. Oficiální statistika nových míst i pokles míry nezaměstnanosti potvrzují nápovědu, kterou včera dala soukromá data ADP. A Fed má další data k přemýšlení.

Americká ekonomika v červnu vytvořila 288 tisíc nových míst mimo sektor zemědělství. Očekávání bylo chladnější, 215 tisíc po 217 tisících v květnu. Podobný výstřel včera předvedla soukromá statistika ADP. Tvorba pracovních míst výrazně zesílila.

Tvorba pracovních míst v americké ekonomice prudce vzrostla, říkají data ADP

Také složení po sektorech s ADP souzní. 67 tisíc míst v odborných službách, 40 tisíc v maloobchodě, 33 tisíc v barech a restauracích, 21 tisíc doprava, 17 tisíc finance.

Silný růst počtu pracovních míst s sebou nese silný pokles míry nezaměstnanosti. Místo očekávané stagnace na úrovni 6,3 procenta se trhy dočkaly poklesu na 6,1 procenta. To je minimum od září roku 2008. Příznivou zprávou je také, byť spíše symbolický, pokles míry podzaměstnanosti o desetinu procenta na 12,1 %. Jde o lidi, kteří pracují nedobrovolně na úvazek kratší, než by si přáli. Částečně si ulevila také míra dlouhodobě nezaměstnaných, průměrná délka 33,5 týdne je nejnižší od září roku 2010.

Zklamání v obrazu trhu práce není ani týdenní statistika žádostí o podpory v nezaměstnanosti. Nových je 315 tisíc, blízko konsensu 313 tis., pokračuje v evidenci úřadů práce 2579 tisíc při očekávání 2560 tis.

Data dala sílu americkému dolaru proti euru, měnový pár se posouvá k 1,3600 EURUSD. Americké akciové trhy zahajují růstem.

Newsletter