NWR neoznámí čtvrtletní výsledky, kvůli úpadku OKD

AKTUALIZOVÁNO – Těžební společnost New World Resources (NWR) neoznámí hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí. Firma na svém webu informovala, že kvůli úpadku dceřiné společnosti OKD nyní „není v pozici“, aby výsledky zveřejnila. Firmu NWR od února vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Podle Josefa Němého z Komerční banky by dnešní výsledky tak jako tak neměly vliv na cenu akcií, protože obchodování s nimi je pozastaveno na dobu neurčitou. „Bude tomu tak nejméně do srpna, kdy je naplánována schůzka věřitelů. Podle našeho názoru se obchodování zřejmě neobnoví už nikdy, protože v důsledku úpadku OKD pravděpodobně dojde k řízené likvidaci NWR,“ dodal Němý.

„Vstup do režimu insolvence a zatím ještě bez (soudem) schválené cesty, jak se z tohoto stavu dostat, s sebou nese více variant možné budoucnosti včetně případného ukončení činnosti a to by vedlo k různým oceněním aktiv. Proto asi ten odklad, i když by bylo příjemné vidět, kam se čísla pohnula za předpokladů, které platily dříve,“ uvedl analytik Petr Hlinomaz. Doplnil, že pro případného zájemce o OKD to také znamená stopku, protože je lépe vyčkat, jak se vysloví insolvenční soud a jaká čísla pak dodatečně NWR představí.

Na rejstříkovém soudu nyní bude, aby firmu NWR vyzval k předložení účetní závěrky. Pokud se tak ve stanovené lhůtě nestane, může soud uložit pokutu až do výše 100 tisíc korun. To jsou ovšem z hlediska celkové sumy, o kterou v celé kauze OKD jde, jenom „drobné“, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „NWR se svým ´bobříkem mlčení´ vystavuje možnému postihu také ze strany finančního úřadu, který může vyměřit pokutu až do výše tří procent majetku společnosti. Nutno však říci, že české úřady přistupují k udělování pokut za nezveřejňování uzávěrek laxně,“ podotkl Kovanda.

Upisovací hodnota NWR na pražské byla 418,3 koruny a maximum titulu bylo 622,10 Kč. Akcie NWR se na pražské burze přestaly obchodovat 17. května na ceně sedm haléřů za kus, doplnil trader Roklenu Tomáš Suchomel.

NWR v pondělí zopakovala, že pravděpodobným dopadem současné situace OKD bude to, že celá skupina NWR bude rozpuštěna. Celkem dluží celkem 599 milionů eur. Oznámila také, že hledá kupce pro dceřinou firmu NWR Karbonia, která měla zastřešovat plánovanou těžbu v dolu Debiensko na jihu Polska. Zájem o Karbonii projevila skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy.

NWR je jediným vlastníkem černouhelné firmy OKD, která je od 9. května v insolvenci. Podle NWR bude minimální nebo vůbec žádná likvidační hodnota firmy, která by mohla být rozdělena mezi akcionáře. Ti by dostali maximálně osm milionů eur, což podle Miroslava Frayera z Komerční banky přibližně odpovídá poslední tržní kapitalizaci na burze.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter