NWR ve čtvrtletí prodělala 30 milionů eur, s věřiteli se prý dohodne

Těžební skupina New World Resources druhé čtvrtletí roku skončila ztrátou 30,2 milionu eur při tržbách 173,8 milionu eur. Mírně tak zaostala za očekáváním trhu vyšších tržeb a mírnější ztráty. Předseda představenstva Gareth Penny věří, že se NWR podaří dohodnout s věřiteli na plánu restrukturalizace. Klíčová jednání s nimi firmu čekají příští pátek 29. srpna.

Za celou první polovinu roku NWR dosáhla očištěných tržeb 346 milionů eur, meziročně nižších o pětinu. Průměrná cena koksovatelného uhlí za půlrok dosáhla 87 eur za tunu, což je meziročně o 15 procent méně. Průměrná cena u prodeje termálního uhlí je naopak o 4 procenta meziročně vyšší. Čistá ztráta za pololetí dosahuje téměř 57 milionů eur, v přepočtu zhruba 22 centů za akcii. Na úrovni výsledku EBITDA je firma v plusu 19 milionů eur (za druhé čtvrtletí 9,5 milionu eur). To je meziročně kladný posun o 68 milionů eur.

Těžební náklady NWR snížila o 24 procent na 64 eur na tunu a do konce roku počítá s dalším poklesem k 60 eurům včetně dolu Paskov. NWR šetří také na straně investic, kapitálové výdaje v pololetí dosáhly 24 milionů eur a za celý rok chce firma udržovací výdaje stlačit pod 100 milionů eur. Finanční ředitel NWR Marek Jelínek pro Bloomberg uvedl, že díky snížení nákladů vidí šanci na to, aby OKD dále fungovala dokonce na dnešních cenách uhlí.

NWR pro celý rok potvrdila cíl produkce a prodeje uhlí v objemu 9 až 9,5 milionu tun. Cílem je prodat v celkovém mixu 55 až 60 procent koksovatelného uhlí. Pro třetí čtvrtletí roku byla dojednána průměrná cena za koksovatelné uhlí 85 eur za tunu, což je o procento lepší proti druhé čtvrtině roku. U termálního uhlí platí průměrná cena 54 eur za tunu pro celý rok 2014. Firma za pololetí vytěžila 4,5 milionu tun uhlí, což je o pět procent více než před rokem. Externí prodeje ale klesly o 17 procent na čtyři miliony tun.

Klíčová událost pro budoucnost firmy se odehraje příští pátek. 29. srpna budou věřitelé jak zajištěné tak i nezajištěné emise dluhopisů jednat o tom, zda dají svou podporu plánu restrukturalizace. Ten počítá s navýšením kapitálu, jehož důsledkem bude masívní ředění podílů pro stávající akcionáře. Přepočet úpisu nové akcie vychází na 0,65 koruny za kus, na jednu současnou akcii připadá vydání 19 nových.

„Včerejší schválení nové emise ani dnešní výsledky žádné překvapení nepřinesly, daleko důležitější bude pro investory 29. srpen, kdy bude společnost jednat s věřiteli o restrukturalizačním plánu. Očekává se, že věřitelé plán schválí,“ uvádí Lenka Dvořáková Švejdová, analytička trhů Roklen24.

Aby plán restrukturalizace prošel, potřeba je, aby hlasování o něm nalezlo podporu nejméně 75 procent věřitelů v obou skupinách, tedy jak u zajištěné tak nezajištěné emise dluhopisů.

NWR získala souhlas s podmínkami emise nových akcií, zítra zveřejní výsledky

NWR nevyplatí kupón držitelům nezajištěných dluhopisů

5 důvodů, které mohou stát za (ú)letem akcií NWR

Newsletter