O dávky žádalo nejméně Američanů za 7 let. Inflace pozvolna roste

(Aktualizováno 15:10) Překvapivě příznivé číslo dnes nabídl americký trh práce. O dávky v nezaměstnanosti zažádalo za týden končící 10. května nejméně Američanů za posledních sedm let. Počet žádostí o podporu se snížil o 24 tisíc na 297 tisíc, zatímco ekonomové předpovídali jen mírný pokles na 320 tis. (odhady se pohybovaly v rozpětí 303 až 330 tis.).

Dnešní údaj je nejnižší od května roku 2007. Podle amerického ministerstva práce (Department of Labor) zpomaluje míra propouštění, čímž se připravují podmínky pro pokračující růst zaměstnanosti a mezd. Podle expertů oživení trhu práce pomáhá mimo jiné odeznění dozvuků sváteční sezóny a také nepříznivého počasí v úvodu roku.

Celkový počet lidí pobírajících dávky v nezaměstnanosti se za týden končící 3. května snížil o 9 tisíc na 2,67 milionu, což je nejméně od prosince 2007. Dle zprávy ADP z úvodu května bylo v americké ekonomice v dubnu vytvořeno 288 tisíc pracovních míst, což je největší přírůstek od ledna 2012. Největší podíl na tom měly automobilky, jimž se daří expandovat do zahraničí a navyšovat tržby.

Ceny rostou nejrychleji za téměř rok

Ministerstvo dnes v dalším reportu zveřejnilo údaje o inflaci napovídající o dubnovém růstu životních nákladů. Index spotřebních cen za minulý měsíc vzrostl o 0,3 procenta, což je v porovnání s březnem zrychlení o 0,1 procenta a zároveň se jedná o nejvyšší míru inflace od června loňského roku. V meziročním srovnání rostly spotřebitelské ceny o 2 %, také v souladu s odhady, po 1,5% růstu v březnu.

Po očištění o volatilní ceny potravin a paliv, takzvaná jádrová inflace činila 0,2 procenta, nad očekávání 0,1 %. O desetinu procenta překonala očekávání i meziroční jádrová inflace na úrovni 1,8 %.

Newsletter