O hypotéky je zájem, loňský rok byl rekordní

Hypoteční trh zažil loni rekordní rok, nejvyšší byl objem a počet hypoték i jejich průměrná výše. Různé akce, slevy a nízké úrokové sazby přilákaly do bank 104.639 klientů, kteří si sjednali hypoteční úvěry za více než 190 miliard korun. V dosud rekordním roce 2013 lidé uzavřeli 95.834 hypotečních smluv za 155,8 miliardy Kč. Informovala o tom společnost Fincentrum.

Začátek roku přitom nebyl nijak valný a první čtvrtletí nenaznačovalo, že by byl doposud rekordní rok 2013 překonán. Pak se ale lidé nahrnuli do bank a měli o hypoteční úvěry velký zájem. Nejvyšší počty a objemy byly zaznamenány v červnu, kdy si hypotéku sjednalo 10.794 lidí za 19,8 miliardy korun.

„Vysoký objem hypotečních úvěrů byl generován novými hypotékami, podíl refinancování z uvedených 190 miliard činí podle našich odhadů přibližně 16 procent. Vysoké objemy nejsou jen důsledkem poptávky po vlastním bydlení. Stále více lidí si ke své stávající nemovitosti pořizuje další byt za účelem pronájmu,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Jedním z hlavních důvodů byl pokles sazeb. Zatímco v roce 2014 byla průměrná úroková sazba 2,7 procenta, minulý rok sazba klesla dokonce na 2,14 procenta. Nejnižší sazba roku byla v červnu, a to 2,047 procenta. Hypotéky v celém loňském roce byly levnější, než byl průměr v roce 2014.

 

Ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nízké úrovně zásadně přispívají uvolněné měnové podmínky v ČR i eurozóně, říká hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 20. leden 2016

 

Zajímavostí minulého roku byla i výše průměrné hypotéky. V prosinci se průměrná výše hypotéky vyšplhala na 1,913.396 korun. Jde o druhou nejvyšší půjčovanou částku od roku 2003. Nejvíce peněz si lidé půjčovali v prosinci 2007, tehdy to bylo 1,949.999 korun. Přitom tehdy byla průměrná úroková sazba 5,34 procenta.

Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám si lidé loni brali stále vyšší a vyšší hypoteční úvěry. Nahrával tomu i fakt, že mnoho odborníků se domnívalo, že sazby ke konci roku vzrostou. Proto se klienti raději vydali do bank a sjednali si hypotéku za stále výhodnou sazbu. Tyto prognózy se zatím ale nepotvrdily a sazby se stále drží u dna, upozornil Rajdl.

„Nárůst poptávky po hypotečních úvěrech byl loni stimulován dobrou náladou panující na trhu, která byla podpořena kombinací rekordně nízkých úrokových sazeb, pozvolna se zvyšujících cen rezidenčních nemovitostí a v neposlední řadě i nárůstem nabídky developerských projektů,“ uvedl předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil.

Podle expertů čeká hypotéky letos opět rekordní rok. „Poptávka po nemovitostech a hypotékách v závěru roku 2015 díky silné ekonomice ještě zrychlovala a letošní rok tak jistě přinese ještě vyšší čísla,“ míní ředitel skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Úrokové sazby podle něj zůstanou nízko a většina firem se chystá zvedat platy.

 

Newsletter