O rekordní objem na pražské burze se postaraly akcie O2

Česká burza dnes zažila objem a dynamiku, kterou by všichni zúčastnění na burze chtěli vidět na každodenní bázi. Objem obchodů dosáhl pro Prahu abnormálních hodnot 88 milionů dolarů. Rozbuškou tohoto povzbudivého obrázku naší malé burzy se stala kvartální rebalance indexu MSCI a zejména vyloučení akcií O2 z tohoto globálně sledovaného indexu. Samotné akcie O2 dnes dodaly polovinu celkového objemu a nejen burza samotná zaznamenala milníky.

Akcie O2, které současně s vyřazením z indexu MSCI odcházejí z pražské burzy a dnes se obchodovaly naposledy v podobě, kterou známe od vzniku novodobé burzy v Praze. Titul zaznamenal nejvyšší objem od roku 2005! Vynucené prodeje zahraničních investorů a domácí poptávka, která v takovém rozsahu nebyla na trhu patrná několik let, se společnou silou odrazily v objemu, který představuje zhruba 2 % společnosti.

Po silných objemech od oznámení vyřazení z indexu MSCI bude zajímavé sledovat změnu vlastnické struktury, která může a bude mít zásadní vliv na další osud obou částí „staré O2“. Z dostupných denních statistik agentury Bloomberg je patrné, že na trhu byl aktivní a dominantní objem tvořil nejmenovaný domácí obchodník. Akcie dnes neudržela zisky z průběhu dne v závěrečné aukci odepsala všechny zisky a končila o 2,9 % níže.

Připomínáme, že obchodování s akcií O2 je po dva dny zastaveno. Obchodování s „novou“ O2 bude pokračovat od pondělka 1. června. Ke stejnému dni začne na trhu Free Market pražské burzy také obchodování s odštepenou společností CETIN. Źádosti obchodníka s cennými papíry Roklen360 a.s. o přijetí CETIN k obchodování dnes vyhověla pražská burza.

Komerční banka se potichu, ve stínu událostí na O2, postarala o solidní pohyb a třetí největší objem za letošní rok. Akcie si připsala silný růst o 3,9 %  a solidní poptávka táhla akcii výše po odražení od své technické podpory 200denního průměru a zavírala na svém denním maximu.

Akcie ČEZ zůstaly spíše v pozadí a své denní objemy a pohyb nechaly na závěrečnou aukci. Akcie zavírala na denním maximu a přidala 1,2 %. Rakouská Erste připsala solidní růst o 2.6 %, tažena uvolněním nálady po zprávách o blížící se dohodě Řecka s věřiteli.

Burzy v regionu celkově podpořila pozitivní nálada na zprávách kolem Řecka a obě burzy zakončily den v plusu. Maďarský BUX posílil o solidních 1,6 %, tažen akciemi MOL a OTP. Polský WIG připsal 0,49 %, tažen energetickými firmami, zřejmě na úkor minulých prodejů bank.

Newsletter