O slovenskou energetiku Enel se utkají ČEZ, EPH a další dva hráči

O koupi většinového podílu ve slovenské energetice Slovenské elektrárne (SE) z rukou italské energetické skupiny Enel se utkají čtyři konkurenti. Dva z nich jsou z České republiky: skupina ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH). Jejich duo doplní finská energetika Fortum a konsorcium, sestávající ze slovenského Slovnaftu z maďarské ropné skupiny MOL plus maďarské státní energetiky MVM Group, za kterou stojí ruský kapitál. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na tři informované zdroje. 

Enel vlastní ve Slovenských elektrárnách většinový 66%podíl. Ten se rozhodl prodal kvůli snížení svého zadlužení. Podle zdrojů Reuters se závazné nabídky od uchazečů čekají v dubnu, neznamená to ale rychlé dohody. Jednání naopak spíše poběží měsíce. Enel k citacím zdrojů odmítl jakýkoli oficiální komentář.

Budoucnost energetiky?

Hodnota podílu Enel je odhadována na více než tři miliady eur. To ale zdaleka neznamená prodejní cenu. Palčivou otázkou je zejména dobudování jaderné elektrárny Mochovce. Partnerem v SE je pro Enel slovenská vláda. Ta dříve připustila navýšení podílu v energetice, rozhodnutí ale nepadlo. 

Newsletter