Evropské výnosy klesají. Dolar proti euru posiluje pod hranici 1,1630 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

O2 (+14 %) zvyšuje svou atraktivitu. Co si o tom myslet?

Akcie O2 dnes letí o zhruba 14 % výš po zveřejnění části rozhovoru pro server motejlek.com s předsedou dozorčí rady Martinem Štefunkem, který nevyloučil, že by firma mohla jednorázově vyplatit 38 Kč na akcii po rozpuštění ažiového fondu. Akcie během dopoledne překonaly úroveň 190 Kč za akcii a míří k laťce 200 Kč za akcii. Již včera navzdory propadům napříč všemi trhy zakončily o solidních 3,98 % výš. Z facebookového profilu motejlek.com však vyplývá, že tuto informaci měl server již od 19. srpna, kdy byl rozhovor ve skutečnosti nahrán. Je tedy na hraně, zda by management firmy měl takovouto informaci (pokud by o takovémto kroku opravdu uvažoval) měl zveřejňovat prostřednictvím soukromého informačního serveru.

38 Kč na akcii není vyloučeno, ale nechceme vyslat nekonzistentní signál

„Pokud by se tak stalo, bylo by třeba to vnímat jako jednorázovou věc – proto bysme řekli, že to není dividenda. Párkrát jsme na to ve firmě už debatu měli, zda je to možné nebo nemožné a řešíme to, zda je to rozumné – právě proto, aby se nevyslal signál, který by nebyl konzistentní,“ řekl k případnému zrušení ažiového fondu a následné výplatě 38 Kč na akcii v rozhovoru pro motejlek.com Štefunko.

Právě konzistence v dividendové politice, respektive vyplácení akcionářů, je zjevně pro společnost O2 důležitá. I finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil vždy na otázky spojené s očekávanou dividendou odpověděl, že management chce být v tomto směru konzistentní. Proto je na místě očekávat i nadále 100% výplatu čistého zisku. Otázkou je, jak se do výplaty dividend promítne i fakt, že firma je schopna generovat významně vyšší volné cash flow než je pouhý čistý zisk. My v tuto chvíli očekáváme, že se čistý zisk v letošním roce bude pohybovat na úrovni 4,8 – 4,9 miliard Kč, což by znamenalo dividendu zhruba 15 Kč na akcii. Dle vykázaného volného cash flow kapacita vyplacené dividendy za tento rok dosahuje dle našich odhadů dokonce zhruba 20 Kč na akcii.

Nová O2 jako mašina na hotovost?

Další atraktivitu skýtá možnost vyššího zadlužení

Ve zveřejněné části rozhovoru pro server motejlek.com mluví Štefunko i o velmi nízkém současném zadlužení O2, které je nyní 7 miliard Kč, část kterého je splatná ke konci 4. čtvrtletí tohoto roku (4 miliardy Kč) a zbytek v září 2016. Tento dluh chce dle dřívějšího vyjádření finančního ředitele Tomáše Kouřila společnost refinancovat. Při pohledu na průměrné zadlužení v telekomunikačním sektoru, které se pohybuje u 2 – 2,5násobku provozního zisku EBITDA, což by podle odhadů Štefunka znamenalo v případě O2 zhruba 20 – 25 miliard, tak Štefunko vidí prostor pro výrazné navýšení zadlužení – odhadem zhruba o 50 Kč na akcii. Při jednáních s bankami však bude podle Štefunka záležet, jaké podmínky banka nabídne a zda se O2 opravdu rozhodne zažádat o úvěr ve výši 7 miliard nebo zhruba 22 miliard Kč.

Přeskočí akcie O2 další laťku ve výši 252 Kč za akcii?

Z pohledu ocenění titul dnes prorazil námi dříve odhadovanou cenu 184,5 Kč na akcii a míří k laťce 200 Kč. Po 1. červnu, kdy bylo zahájeno obchodování s novými akciemi O2, přidal titul téměř 179 %. Pomocí upraveného násobku EV/EBITDA (hodnota celé společnosti vůči provoznímu zisku EBITDA, upravená o náklady na infrastrukturu) je možno stanovit další indikativní laťku ocenění ve výši 252 Kč za akcii.

Suma sumárum, management O2 po rozdělení společnosti zdůrazňuje především svou schopnost generovat vysoké cash flow, hromadit hotovost při velmi nízkém zadlužení i prostor pro navýšení dluhu, čili dalšího kapitálu. My výplatu 38 Kč na akcii v tuto chvíli vnímáme spíše jako nepravděpodobnou variantu, která ovšem v následujících dnech či měsících bude spolu s dalšími případnými prohlášeními společnosti rapidně zvyšovat atraktivitu titulu pro investory a tak i cenu akcie.

Setkání s šéfy O2: Jak se nedívat na hodnotu firmy?

Newsletter