O2 k souboji o ČD Telematika: Reagujeme na kroky konkurenta

Tuzemský telekomunikační operátor O2 vysvětluje, proč podal nabídky na odkup menšinových podílů v ČD Telematika. Jde o nucenou odpověď na kroky konkurenta Dial Telecom, uvedl pro Roklen24 mluvčí O2 Martin Žabka.

V tuzemských médiích se v tomto týdnu objevily spekulace o snaze O2, převzít ČD Telematika, a motivech takového kroku. „O2 v souladu se svými obchodními cíli dala nabídku na odkup akciového podílu v ČD Telematika, konkrétně minoritním akcionářům AŽD Praha, Odborovému sdružení železničářů a OHL ŽS. Smyslem nabídky je zabránit společnosti Dial Telecom, která v minulých dnech ovládla 29% podíl, získat v ČD Telematika blokační minoritu, která mu umožní “tlačit“ na majoritního akcionáře společnost České dráhy,“ uvedl pro Roklen24 Martin Žabka. Blokační minoritou je třetinový podíl.

Postup O2 mluvčí firmy označil za standardní reakcí v tržní ekonomice na snahu konkurenta, kterým je Dial Telecom, pokusit se ovládnout společnost ČD Telematika. „Ohrazujeme se proto proti vyjádřením, které našemu postupu podsunují jakési tajemné a nemravné motivy,” dodal Žabka pro Roklen24.

Střet o páteřní sítě

Proč střet telekomunikačních firem o ČD Telematika? Firma ovládá zhruba 3,5 tisíce kilometrů optických datových tras, tedy páteřní sítě, na kterých je životně závislých mnoho veřejných i soukromých společností i domácnosti. Dial Telecom na bezmála 30% podíl v ČD Telematika dosáhl na konci loňského roku, stát vlastní kolem 60 procent. O2 dle svých slov nechce Dial Telecomu dovolit ovládnout onu blokační třetinu.

Lidové noviny včera otiskly slova ministra dopravy Dana Ťoka, kterého dle LN znepokojilo, že cestu do firmy ČD –Telematika má operátorovi, vlastněnému skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera, otevřít bývalý šéf drah Daniel Kurucz. „Ještě ve funkci měl za úkol koupit stoprocentní podíl v Telematice pro stát. Poté co odejde, se ale snaží firmu státu v podstatě ukrást. Od manažera, který tam seděl, je to naprosto odporný krok a přijde mi to zcela neuvěřitelné,“ řekl pro LN Ťok s tím, že se ministerstvo a ČD samy pokusí menšinové podíly vykoupit. 

Newsletter