O2 potvrdila, že zvažuje vyčlenění části firmy

Domácí telekomunikační operátor O2, ovládaný skupinou PPF, potvrdil, že zvažuje vyčlenění telekomunikační infrastruktury do samostatné firmy. Ta by poskytovala velkoobchodní služby pro další operátory na trhu. O záměru byl vyrozuměn Český telekomunikační úřad a skrze regulatorní hlášení také pražská burza a ČNB.

„Společnost O2 Czech Republic zvažuje a analyzuje možnosti oddělení fixní telekomunikační infrastruktury do samostatného subjektu, který by poskytoval velkoobchodní služby pro další telekomunikační společnosti na trhu. O záměru je informován Český telekomunikační úřad. Teprve po dokončení analýzy se O2 rozhodne, zda bude v projektu pokračovat,“ zní přesné sdělení firmy.

Jako jeden k hlavních benefitů kroku pro O2 se rýsuje vymanění se z přísné regulace. Monopolní pozice operátora, na kterou se regulace nejvýrazněji vztahuje, se týká nejvýrazněji segmentu pevných linek.

Mezi novou společností a O2, stejně jako vůči ostatním operátorům, by dle středečních HN pokračovala nabídka balíčkových služeb. O2 by tedy samozřejmě dál poskytovala spojenou nabídku mobilního volání, dat, internetu, televize i pevné linky.

„Záviset bude především na tom, co vše se nakonec z největšího operátora vyčlení a co v něm zůstane. Otázkou rovněž zůstává, co by se stalo s akcionářskými podíly. Zda by minoritní vlastníci dostali podíl i v nově vzniklé firmě, či by se PPF pokusila podíly znovu vykoupit,“ poznamenali k dosud uniklým informacím o záměru analytici Komerční banky.

PPF prý chystá rozdělení O2. Operátor by si ulevil od regulace

Newsletter