Obama posílá do Iráku 300 vojenských poradců, radikálové prý ohrožují bezpečnost USA

Islámští radikálové v Iráku ohrožují i americkou národní bezpečnost, řekl prezident USA Barack Obama na dnešní tiskové konferenci. Na ní především oznámil, že Spojené státy vyšlou do Iráku až tři stovky vojenských poradců. Ti mají Iráčany podpořit v boji proti sunnitským džihádistům z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Obama ale zopakoval, že nehodlá do země poslat americké vojáky, aby se přímo zapojili do bojů proti povstalcům.

Hlavní prioritou USA zůstává ochrana amerických občanů, kteří se v Iráku nacházejí, včetně zhruba 5000 spolupracovníků velvyslanectví v Bagdádu. Ve spolupráci s Iráčany chtějí Spojené státy posílit zpravodajskou činnost k získání lepších informací o aktuální situaci na severu země. USA mají vybudovat dvě operační centra: v Bagdádu a na severu Iráku.

Ještě tento týden vyrazí do Iráku americký ministr zahraničí John Kerry, aby podpořil snahy o urovnání konfliktu. Obama dříve připustil, že konstruktivní roli při uklidnění krize by mohl hrát Írán, pokud bude stejně jako USA trvat na rovných právech všech iráckých náboženských a etnických skupin.

Newsletter