Obama zkrátil trest Manningové, vězení opustí o 29 let dříve

Prezident Spojených států amerických Barack Obama, který končí v křesle šéfa Bílého domu, zkrátil tresty celkem 209 vězňům. Nejvýznamnější událostí je zkrácení trestu Chelsea Manningové.

Manningová, která podstoupila v minulosti změnu pohlaví, byla v roce 2013 odsouzena za únik 700 tisíc utajených dokumentů ministerstva obrany USA. Únik informací, kterého se v roce 2010 dopustila, proslavil server WikiLeaks. Zadržena byla v roce 2010 a v roce 2013 byla odsouzena na 35 let vězení. Oproti původním 35 letům opustí vězení již po šesti letech, a to již 17. května.

Kauza okolo Manningové je vysoce medializována především díky vyjádřením Edwarda Snowdena a Juliana Assange. Assange, který se od roku 2012 zdržuje na ekvádorské ambasádě, v Londýně, prohlásil, že pokud Obama propustí Manningovou na svobodu, vydá se dobrovolně do USA, a podstoupí trestní proces, který ho čeká. Assange prozatím včerejší události nijak nekomentoval, je tedy stále otázkou, zda splní svoji část neformální dohody.

USA prý mají důkaz, že Rusko dalo materiály demokratů WikiLeaks

Na svém twitteru okomentoval zkrácení trestu Edward Snowden, který se stále zdržuje v Rusku. V krátkém tweetu vyjádřil svůj dík prezidentovi Spojených států. Dle dnešního prohlášení mluvčí ruského ministra zahraničí Marie Zakharové bude Snowden moci zůstat v Rusku další dva roky. Rusko tedy opět zamítlo jeho možné vydání do Spojených států.

Americká ústava dovoluje prezidentovi USA prominout „provinění proti Spojeným státům americkým“. Celkově Obama od roku 2009 prominul 148 federálních odsouzení. To je méně, než jeho předchůdci George W. Bush a Bill Clinton. V počtu zkrácených trestů však s číslem 1385 překonal všechny své předchůdce. V součtu jich udělil více než předchozích 12 prezidentů dohromady.

Newsletter