Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Obamova trefa do černého

Američtí prezidenti obvykle moc nehovoří o akciových trzích. Jakmile ale začnou, poslouchají všichni. Nutné je mít na paměti, že ani prezidenti nejsou v oblasti „věštění z koule“ neomylní stejně jako ostatní. V případě prezidenta Obamy se však ukázalo, že v roce 2009 prohlásil něco, co by se dalo pojmout jako jedna z nejlepších myšlenek v historii investičních doporučení.

Na tento fakt poukázal dle serveru Business Insider David Kostin, investiční stratég z Goldman Sachs. Ten ve svém dopise klientům zmiňuje, „že někteří investoři si mohou pamatovat Obamův proslov o akciových hodnoceních z 3. března 2009.“ Prezident tehdy hovořil o tom, že z hlediska valuace je „potenciálně dobrý krok nakupovat akcie, pokud se bude jednat o dlouhodobou investici.“

Obama podepsal zákon o financování americké vlády ve výši 1,1 bil. USD

Malá vsuvka: Obama tehdy použil pojem „profit and earnings ratio“. Tento termín však v prostředí akciových trhů nic neznamená. Proto se v oné době rozpoutala diskuze, zda se pouze přeřekl a měl na mysli poměr tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii (tzv. P/E Ratio) nebo to jen svědčilo o jeho neznalosti dané problematiky.

Bez ohledu na použitý termín je však jasné, že toto doporučení se stalo jedním z těch nejlepších. Pár dnů po 3. březnu 2009 dosáhl akciový index S&P 500 intradenního minima na úrovni 666 bodů, od té doby pak postupně stoupal až do tohoto týdne, kdy dosáhl rekordního maxima na úrovni 2082 bodů. Investor, který by tehdy investoval do S&P 500 by se tak za necelých 6 let těšil 200% zisku.

Stratégové: Rok 2015 bude k americkým akciím štědrý

Letos v červenci poskytl prezident Obama interview serveru CNBC. V něm se opět vyjádřil k vývoji na akciových trzích. „Můj odhad je takový, že na trzích je spousta schopných investorů“, řekl. „Lidé si uvědomují, že to, co roste, může i klesat. Nechám na nich, aby si sami rozhodli, zda jsou hodnocení a ceny už příliš vysoké. Osobně se více starám o běžné fundamenty. Pokud ty budou příznivé, jsem přesvědčen, že si během příštích deseti let povedeme velice dobře“, prohlásil prezident.

Letošní vyjádření bylo tedy mnohem obecnější než to před necelými šesti lety. Buďto se chce Obama vyvarovat jakýchkoliv přesnějších výroků, nebo je současná situace opravdu na hraně dalšího růstu či pádu. Jisté je však to, že rok 2015 bezpochyby přinese fundamenty, které budou pro další vývoj akciových trhů zcela klíčové.

Rok 2015 bez „medvědů“

Newsletter