Mezi všemi zprávami z politiky a ekonomiky, které zaměstnávaly obchodníky a komentátory minulý týden, proběhla jedna, která nevzbudila příliš velkou pozornost. Suše oznamovala fakt, že správci penzijních fondů ve Spojených státech prodali něco mezi dvěma až třemi sty miliardami dolarů objemu akcií na různých trzích. S největší pravděpodobností za utržené prostředky nakoupili americké státní dluhopisy s delší splatností. To všechno za neutuchajícího přísunu pozitivních ekonomických čísel překvapujících všechny zainteresované a prodlužování horizontu začátku předpokládaného snižování úrokových sazeb ze strany Fedu.
Týden začal propadem indexu S&P500 pod padesátidenní klouzavý průměr. Ten zpočátku vypadal, že bude pouhým drobným zaškobrtnutím nezastavitelně rostoucího indexu. Obchodníci předpokládali, že tak jako vždy nebude dlouho trvat a index se vyhoupne nad technicky důležitou úroveň, kterou klouzavý průměr cen bezpochyby je, a bude pokračovat ve spanilé jízdě. Opak byl pravdou. Do čtvrtečního závěru se index držel těsně nad psychologickou hranicí pěti tisíc bodů a pod výše zmíněnou technickou úrovní. Spekulanti využívali drobných poklesů ke krátkodobým nákupům. V noci ze čtvrtka na pátek došlo k proražení pětitisícové hranice. Oficiálním vysvětlením byla napjatá situace na Středním východě, pravděpodobnějším důvodem byly tzv. stop-loss příkazy, které velcí obchodníci spustili poté, co uspokojili investorskou poptávku během pravidelných burzovních obchodních hodin. Chování trhu během pátečního obchodování tento scénář více méně potvrzuje. Index nejdříve srovnal noční propad a krátce se vrátil nad hranici pěti tisíce bodů, ale posléze se opět vydal na pokles a uzavřel poblíž noční nejnižší úrovně.
Strategie „buy the dip“ neboli nákup na technickém propadu trhu, která se dlouho těší neobyčejné oblibě nejen mezi profesionálními obchodníky, ale také mezi amatéry z řad retailu, minulý týden těžce zklamala. Pravděpodobným vysvětlením je v úvodu zmíněný prodej aktiv z portfolií penzijních fondů. Na rozdíl od spekulativních nákupů a prodejů, které mají pouze krátkodobý dopad, je tento strategický obchod pravděpodobně dlouhodobý a nevratný. Pokles cen by se mohl zastavit a možná zvrátit, pokud prodaný objem aktiv nalezne během tržního distribučního procesu své dlouhodobé vlastníky. Portfolioví stratégové a správci majetku doposud téměř bez výjimek radili akcie nakupovat. Jejich „flexibilita“ je však pověstná. Nedivil bych se, kdyby řada z nich začala tento týden otáčet kormidlem směrem k prodejům. Můj závěr je proto jednoduchý. Pokud se v dohledné době (tj. tento týden) index S&P500 nevrátí přesvědčivým způsobem nad hranici 5000, můžeme se připravit na opakování roku 2022.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0666 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0607 do 1,0697 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,24 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,66 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,19 až 25,3 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,55 do 23,83 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times