Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Obnova na ropě? Průměrný těžař Joe zatím moc nejásá

Ropa má za sebou několik dní růstu. K vyšším cenám přispěla především spekulace o možném snížení produkce významných producentů, především těch z organizace OPEC. Souběžně s tím se objevily i první informace o opětovném nastartování byznysu amerických těžařů, kteří ještě před několika měsíci stáli na pokraji bankrotu. Jsou už však opravdu tak za vodou, jak některá média uvádí? Aktuální čísla potvrzují, že nikoliv.

Klíčovým ukazatelem je v tomto případě splácení úvěrů. Ukázalo se, že ve Spojených státech jsou tři státy, u kterých se míra delikvence splácení hypoték oproti předchozímu roku dlouhodobě zvyšuje. A světě div se, všechny tři patří mez největší producenty americké ropy.

Severní Dakota, Wyoming a Západní Virginie. To jsou státy, které jsou těžce závislé na těžbě ropy, zemního plynu a uhlí a které za poslední rok zažily nárůst počtu případů nesplácení poskytnutých půjček v nastaveném termínu.

„Zatímco si oblast hypotečních úvěrů vede poměrně dobře, naše pozornost se znepokojivě stáčí na ty státy, které jsou ovlivněny energetickou krizí,“ přepisuje server Business Insider slova Joea Mellmana, viceprezidenta úvěrové kanceláře TransUnion. „Regiony, jejichž ekonomika je silně závislá na ropě a energetickém sektoru, začaly totiž vykazovat zvýšenou míru delikvence.“

Podle Mellmana prý zatím nejde o kdovíjak vysoká čísla, ovšem znepokojující je samotný fakt, že si tento vývoj udržuje dlouhodobý trend. V případě Severní Dakoty dosahuje míra delikvence 1,05 %, což odpovídá 10,8% meziročnímu nárůstu. Ve Wyomingu 1,57 %, tedy o 9,6 % více než v roce 2015. V Západní Virginii pak 2,54 %, meziročně +0,5 %.

Ropa nad 100 dolary? Nenormální a nebezpečné

K pochopení těchto údajů je potřeba znát širší kontext. Vážná míra delikvence, která je charakterizována jako zpoždění splátky hypotéky o minimálně 60 dnů, během druhého kvartálu 2016 klesla v rámci celých Spojených států na 2,3 % z předchozích 2,82 %. Pouze ve výše zmiňovaných regionech tomu bylo právě naopak.

Nejde ovšem pouze o hypotéky. Obdobný trend vykazuje i oblast půjček na koupi automobilu a dluhy pramenící z kreditních karet. Wyoming v prvním případě vykazuje nárůst na 21,9 %, ve druhém pak na 28,2 %.  Severní Dakota registruje 32,5 % a 22,1 %. „Nejlépe“ je na tom Západní Virginie, kde míra delikvence u automobilových úvěrů dosahuje 17,6 %, u kreditek pak 21,1 %.

Jakmile tedy narazíte na informaci o tom, jak se americkým ropným těžařům opět dobře daří, berte ji s rezervou. Růst cen ropy se totiž v peněžence průměrného amerického Joea neprojeví ze dne na den.

Newsletter