Obskurní odměny z Wall Street ve čtyřech grafech

Kancelář newyorského finančního kontrolora každoročně zveřejňuje souhrnnou hodnotu odměn, které byly rozděleny zaměstnancům na Wall Street. Jak se mají finančníci a bankéři ze srdce finančního světa oproti nízkopříjmovým skupinám? To prozradila nejnovější zpráva Institute for Policy Studies.

Minulý rok si 177 tisíc newyorských pracovníků na Wall Street rozdělilo na odměnách enormní částku 23,9 miliardy dolarů. To je přitom 1,6násobek toho, kolik si vydělalo 1,075 milionu Američanů, kteří pracovali na plný úvazek za federální minimální mzdu 7,25 dolaru za hodinu.

Průměrná odměna na Wall Street loni vzrostla pouze o jedno procento. Ovšem nominální hodnota průměrného bonusu vzrostla o 890 procent od roku 1985, z 13 970 dolarů na 138 210. V kontrastu s tím se minimální mzda zvýšila pouze o 116 procent, z 3,35 dolaru za hodinu na 7,25. Pokud hodnoty očistíme o inflaci, minimální mzda byla v roce 2016 dokonce o tři procenta nižší než v roce 1985, zatímco průměrná odměna na Wall Street se zvýšila o 343 procent.

Kompenzace za stres? Nehorázné platy pěti amerických CEO

S tím, jak se v posledních třech desetiletých zvyšovaly průměrné odměny v odvětví finančních služeb, rostla také etnická a genderová nerovnost. Je to logické vzhledem k tomu, že na nejvyšších pozicích ve finančním sektoru najdeme především muže – bělochy, kterých je naopak méně mezi pracovníky s nejnižšími mzdami.

Corporate America? Sami Američané v ní nevěří

Co se týče pěti největších amerických investičních bank (JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Bank of America, Merrill Lynch, Morgan Stanley a Citigroup), podíl bílých manažerů a top manažerů se zde pohybuje od 84 do 87 procent a podíl mužů v rozmezí od 66 do 84 procent. Naproti tomu pouze 44 zaměstnanců, kteří pobírají minimální mzdu, jsou běloši a jen 37 procent jsou muži.

Zhruba 44 procent pracovníků v USA pobírá hodinovou mzdu nižší než 15 dolarů. Ta je přitom při práci na plný úvazek považována za hraniční výdělek, který umožňuje pokrytí základních životních nákladů ve většině oblastí země. Odměny, které byly v roce 2016 rozděleny na Wall Street, by stačily k dorovnání hodinové mzdy na 15 dolarů všem 3,2 milionům pracovníkům ve fastfoodech a sloužícím pracovníkům a ještě by zbylo 776 milionů dolarů.

Distribuce světového bohatství v jedné pyramidě

Newsletter