Occupy a pepřové spreje se vracejí na Wall Street

Zhruba stovka protestujících byla zadržena v pondělí v New Yorku během demonstrace, která v jednu chvíli zablokovala ulice v blízkosti newyorské burzy. Demonstranti tak chtěli upozornit na vliv, který má Wall Street na změnu klimatu. Akce s názvem Flood Wall Street se konala pouze den po největším protestu proti změně klimatu – People’s Climate March, do kterého se zapojilo až 310 tisíc lidí.

Skupina, která stojí za tímto protestem, má kořeny v Occupy Wall Street hnutí, začínajícím v roce 2011 v dolním Manhattanu. Protestující proti nekalým bankovním praktikám, které slouží pouze nejbohatšímu jednomu procentu a zanechává za sebou 99 procent Američanů. Vyjádření jedné z protestujících dle Reuters zachycuje podstatu protestu: „Tato akce zde proti Wall Street je vyjádřením pocitu, že korporace a kapitalismus již neslouží lidem.“

Organizátoři Flood Wall Street doufají, že pondělní akce upozorní na propojení mezi hospodářskou politikou a životním prostředím. Obviňují top finanční instituce z „využívání některých komunit, dělníků a přírodních zdrojů“ za účelem finančního zisku. Akce byla součástí Týdne klimatu, která se snaží upozornit na emise hliníku a jejich vztah ke globálnímu oteplování a předchází tak úternímu klimatickému summitu OSN.

Demonstranti v pondělí na pár hodin zastavili dopravu na Brodwayi, jižně od New York Stock Exchange. Pochod proti kapitalismu a „klimatické krizi“ začal jako stávka v sedě mnoha aktivistů, poblíž kultovní sochy býka symbolizující svobodné podnikání na Wall Steet, s názvem Charging Bull. Zde drželi velký nafukovací plážový míč, namalovaný šedě s černým nápisem „Carbon Bubble“, v překladu uhlíková bublina.

Krátce po skončení obchodování se demonstranti pokoušeli zatlačit zpět kovové zátarasy u newyorské burzy, používané policií pro zastavení demonstrantů. Tento akt však policie potlačila použitím pepřového spreje do davu a později policie nařídila zbývajícím protestujícím rozpuštění. Pár jedinců, kteří neuposlechli, bylo po jednom dle Reuters odvedeno v poutech. Policejní zástupce v prohlášení uvedl, že bylo zadrženo celkem sto lidí, včetně tří zadržených již během dne.

Newsletter