Od propadáku k úspěchu? Bitcoin Gold a jeho příběh

Útok, oddělení řetězce a obecný chaos na sociálních sítích nijak nezastrašil vývojáře nejnovějšího štěpení bitcoinu. Kryptoměna bitocin gold, která se oddělila v říjnu od bitcoinu a začala nabízet nový těžební plán, měla raketový start již od chvíle, co byla 12. listopadu spuštěna její síť.

Již během prvního dne po zahájení se jeden ze síťových těžebních poolů stal terčem („pool.gold“) DoS útoku, který ho zanechal offline na hodinu a půl. Krátce poté se blockchain rozdělil, když pool.gold a další těžební pool nazvaný Suprnova nalezly bloky ve stejnou chvíli.

Nakonec byl jeden řetězec stanovený jako primární, ale ne dost brzo na to, aby zabránil přehlcení z těžby na druhém řetězci. Kvůli tomu se resetoval pool.gold, přičemž se smazaly všechny získané prostředky některým smolným těžařům.

 „Od úplného začátku s tím byly jen problémy – nesynchronizované uzly blockchainu, uzly, které se resetovaly a vymazaly vytěžené částky,“ řekl anonymní těžař bitcoin gold. „Byl to jednoduše propadák,“ dodal.

I když můžou mít někteří pozorovatelé odlišný názor, zdá se, že tyto nesnáze potvrdily kritiku developerského týmu bitcoin gold, který byl podroben zkoumání, když se rozhodl zrušit první kolo blokových odměn pro samotný vývojový tým. Dokonce i MinerTopia, komunita pro těžbu kryptoměn s přístupem k bitcoinu gold, nenechala prostřednictvím tweetu na vývojářích nit suchou: „Již od samotného dne spuštění se jedná o smutný počin. Nejspíš je to málo kvalitním týmem vývojářů, kteří na tom rychle vydělali a zanechali tu spoušť vlastníkům poolů a těžařům.“

Velká část bitcoin gold komunity ale zůstává optimistická a věří, že budou tyto počáteční problémy překonány díky vytrvalosti a vynalézavosti.

Jedna z nejčastějších stížností kvůli nastalé situaci po přetížení pool.gold přicházela od těžařů, kteří se zajímali o to, kde skončily jejich vytěžené bitcoin goldy. Hodnota ztracených bitcoin goldů se pohybuje okolo 70 000 dolarů a protože k tomu došlo kvůli rozhodnutí týmu odpojit jeden řetězec, rozhodl bitcoin gold vývojář Martin Kuvandzhiev se svým týmem, že vykompenzují těžařům ztráty ze své vlastní „předtěžené“ částky.

Kuvandzhiev vysvětlil:

„Těžaři si to zaslouží. Rozhodli jsme se nahradit všechny ztracené částky, neboť takto by se v těchto situacích mělo postupovat.“

Tímto způsobem vývojáři, kteří stojí za projektem, argumentují, že distribuce ukazuje jejich schopnost správně rozdělit finanční prostředky, které odložily a které se ukázaly jako sporné.

Kuvandzhiev uvedl, že 40 % ze 100 000 mincí bitcoin gold (což je méně než 1 % z celkových 21 milionů), které vývojový tým vytěžil předtím, než byla síť zpřístupněna veřejnosti, je k dispozici. A pro každou útratu mincí musí čtyři ze šesti vývojářů připojit svůj podpis.

A co dalších 60 % mincí? Ty jsou časově uzamčené, což znamená, že se budou postupně uvolňovat během následujících tří let na náklady vývoje.

„Neexistuje žádný způsob, jak systém vysát a položit,“ řekl Kuvandzhiev. „Přijmeme všechna nezbytná opatření, abychom se ujistili, že děláme věci správně.“

Prostor pro nadšení

I přes pomalý start se zdá, že se bitcoin goldu daří relativně dobře. Yavor Todorov, člen developerského týmu poskytující podporu pro těžaře kryptoměn, uznal, že navzdory „chaosu na sociálních médiích“ je síť sama o sobě stabilní.

Kuvandzhiev dodává, že více než 50 000 strojů těží bitcoin gold pomocí spousty poolů. Krypto směnárna HitBTC již podporuje obchodování s bitcoin gold, ale také poskytovatel online peněženky Coinomi přidal bitcoin gold na svou platformu, což dokazuje rychlou adaptaci této měny. 

Bitcoin gold tým také podporuje Trezor – poskytovatele core a hardware peněženek, který zveřejnil kód umožňující uživatelům si stáhnout software pro uchovávání bitcoin gold. Kuvandzhiev očekává, že také Ledger (další poskytovatel hardware peněženek) přidá podporu v nadcházejících týdnech.  

Kuvandzhiev nakonec dodal: „Doufám, že lidé ocení to, že jsem na vývoj tohoto produktu vynaložil spoustu úsilí, díky kterému mohou tuto službu využívat.“

Newsletter