Odkud očekávat přílet černých labutí dneška?

Francouzská banka Societe Generale opět aktualizovala svůj výčet bílých a černých labutí. Investoři se již tradičně soustředí spíše na černé labutě, neboli události, které jsou nepravděpodobné, ale když nastanou, způsobují na světových trzích obrovský chaos. Jejich přehled můžete vidět v následujícím grafickém schématu:

Hlavní zdrojem obav opět zůstává stabilita Evropy nejen v kontextu blížícího se britského referenda o jeho členství v Evropské unii. Societe Generale očekává přílet této černé labutě v podobě politické nejistoty v Evropě, která by mohla rozpoutat nejistotu na finančních trzích, s pravděpodobností 40 procent, což je pravděpodobnost velmi vysoká.

Societe Generále dodává

Rakousko si málem zvolilo krajně pravicového prezidenta. Povzdech úlevy byl hmatatelný. Různě významné politické agendy se v nadcházejících čtvrtletích nakupily a riziko, že nastane událost, která přinese neočekávaný výsledek, zůstává na vysoké úrovni – ať už je to rozsudek německého ústavního soudu kolem OMT, který je plánovaný na 21. června, nebo o referendum o Brexitu, které je plánováno na 23. června. Dále stojí za zmínku španělské volby, které se uskuteční 26. června, říjnové italské referendum nebo o volební rok 2017 – volby ve Francii, Německu, Holandsku a možná i Itálii. Ať už to budou zprávy dobré nebo špatné, jakýkoli neočekávaný výsledek pravděpodobně přinese šok v podobě nejistoty.

Pravděpodobnost příletu černé labutě v podobě tvrdého čínského přistání vidí Societe Generale na 30 procentech. „Potenciál politických chyb v Číně je značný a to tím spíše, co se začala vytvářet nová bublina na trhu s nemovitostmi,“ poznamenává Socite Generale. „Úřady jsou připravené řešit horu nesplácených půjček. Tento přístup bude stylem pokus a omyl, s rizikem zpomalení…“

Newsletter