Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Odráží propad v německém a britském průmyslu vzestup služeb?

Motor Evropy se zadrhává, ostrovy po referendu pro brexitu také. Klíčová statistika dnes ukázala, že průmyslová výroba v Německu propadla v červenci meziměsíčně o 1,5 procenta, nejprudším tempem za téměř dva roky. Zpracovatelský průmysl ve Velké Británii klesl o 0,9 procenta, trojnásobkem proti očekávání. Je to i dokladem předávání otěží tahouna Evropy do rukou služeb?

„Podniky v průmyslovém sektoru v Německu nadále zaujímají vyčkávací přístup kvůli slabosti světových exportních trhů,“ uvedlo ministerstvo. Opravilo nicméně tempo červnového růstu průmyslové výroby na 1,1 procenta z původně ohlášených 0,8 procenta. 

„Ačkoli jsou údaje o průmyslové výrobě v letních měsících často předmětem pozdějších revizí, prudký (červencový) pokles posílil obavy z dalšího ochabování německé ekonomiky,“ varuje ekonom Carsten Brzeski ze společnosti ING.

Produkce samotného zpracovatelského sektoru se v červenci propadla o 2,3 procenta. Tento pokles byl pouze zčásti kompenzován růstem ve stavebnictví a energetice, napsala agentura Reuters.

Otěže přebírají služby?

„Je to další důkaz, že zpracovatelský sektor již není motorem hospodářského růstu ve světě, kterému čím dál víc dominují služby,“ řekl k dnešním údajům analytik Holger Sandte ze společnosti Nordea Bank.

Červencové údaje o průmyslové výrobě jsou negativním signálem pro hospodářský vývoj ve třetím čtvrtletí. Ve druhém kvartálu tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo na 0,4 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Německý průmysl prudce propadl

Brzeski upozornil, že negativní tendence se v německém průmyslu objevily již dlouhou dobu před červnovým referendem o odchodu Británie z Evropské unie. „Je ale zjevné, že odhlasování brexitu bylo jedním z hlavních faktorů stojících za červencovým poklesem,“ uvedl. „V širším pohledu se německý průmysl potýká se slabší aktivitou v Číně, s nepříznivým vývojem v jiných členských zemích eurozóny a s obecným odklonem od výroby ke službám,“ dodal.

Růst v britském „průmyslu“? Těžba ropy a plynu

Samotná Británie zaznamenala ve zpracovatelském sektoru v červenci pokles o 0,9 procenta, tedy nejprudší za poslední rok. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. Údaje podle agentury Reuters potvrzují, že červnové referendum o odchodu Británie z Evropské unie bezprostředně zasáhlo britské továrny. Celková průmyslová výroba nicméně v červenci překvapivě stoupla o 0,1 procenta, a to díky vyšší těžbě ropy a plynu.

Tuzemský průmysl v červenci propadl o sedminu

Analytici podle průzkumu agentury Bloomberg předpokládali, že produkce zpracovatelského sektoru se sníží pouze o 0,3 %. U celkové průmyslové výroby počítali s poklesem o 0,2 %.

Výrazný červencový pokles aktivity britského zpracovatelského sektoru již dříve signalizoval průzkum společnosti Markit mezi nákupními manažery. V srpnu však aktivita podle údajů firmy Markit prudce oživila. To posílilo naděje, že hospodářské dopady červnového referenda nebudou tak tvrdé, jak se někteří ekonomové obávali.

Zpracovatelský sektor podle statistického úřadu nedokázal okamžitě těžit z propadu britské libry, který následoval po červnovém referendu. U kontraktů totiž obvykle trvá delší dobu, než zareagují na výkyvy v měnových kurzech, napsala agentura Reuters.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter