Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Riskujete rádi? Pokud ano, určitě Vás zaujme nedávná, poměrně odvážná, předpověď vůbec prvního investora do akcií mnohými zatracované společnosti Snap. Jaká je jeho nová sázka? Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030.

Jeremy Liew, zakladatel Lightspeed Ventures, byl vůbec prvním investorem společnosti Snap ještě před jejím vstupem na akciový trh. V době, kdy jeho venture capital firma tuto investici provedla, měla sociální síť něco málo přes 100 tisíc uživatelů. Dnes jich má něco kolem 158 milionů… Liew se teď společně s Peterem Smithem, zakladatelem a CEO společnosti Blockchain, zaměřuje na další příležitost s obrovským potenciálem, kterou je bitcoin.

Jak Liew, tak i Smith jsou přesvědčeni, že se cena kryptoměny vyšplhá z aktuálních zhruba 1200 dolarů až na 500 tisíc dolarů do roku 2030. Proč? Hlavní argumentem je rostoucí zájem, který má své kořeny ve třech hlavních oblastech.

  1. Převod peněžních prostředků

V tomto případě Liew a Smith vychází z čísel Světové banky, která ukazují, že se objemy online peněžních převodů do zahraničí za posledních 15 let téměř zdvojnásobily, a dosahují tak již 0,76 % světového HDP.

„Lidé, kteří žijí v cizině a posílají do své rodné země peníze, považují bitcoin čím dál tím častěji za rychlou a levnou alternativu,“ přepisuje server Business Insider Liewova a Smithova slova. „Očekáváme tak, že se procentuální podíl bitcoinu výrazně navýší s tím, jak poroste jeho celková obliba.“

  1. Nejistota

Zájem o kryptoměnu bude růst i díky eskalující nejistotě jak ekonomické, tak politické. Příkladem může být podle obou expertů nedávná situace ve Spojeném království (brexit) a v USA (zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem).

„Věříme, že povědomí o bitcoinu, jeho vysoká likvidita, snadná převoditelnost a především jeho samotný výkon ve srovnání s dalšími trhy v prostředí kumulujících se geopolitických rizik dohromady přispějí k dalšímu růstu zájmu, a to jako z hlediska investičního, tak i spotřebitelského,“ míní Liew a Smith.

  1. Konec hotovosti a éra smartphonů

Třetím důvodem, proč cena bitcoinu poroste, je postupný konec éry hotovosti, který je navíc umocněn oblibou smartphonů a skrze ně prováděné online platby. Liew a Smith očekávají, že se podíl bezhotovostních plateb během příštích deseti let navýší z 15 % na 30 % ze všech.

K tomu pak přispěje i predikce ohledně nárůstu počtu uživatelů smartphonů, kterých by dle společnosti GSMA mělo být do roku 2020 hned o jeden bilion více, z toho 90 % by mělo pocházet z rozvojových zemí.

Liew a Smith na základě toho odhadují, že zhruba polovina všech světových bezhotovostních plateb by mohla proběhnout právě pomocí bitcoinu.

Na jakých základech model pracuje?

Tyto tři pilíře by tak měly bitcoin popohnat až k možné ceně 500 tisíc dolarů za kus. Liewův a Smithův model této predikce pak pracuje na základě následujících předpokladů.

  1. Cena bitcoinu v roce 2017 se udrží na 1000 USD
  2. Síť uživatelů bitcoinu se ode dneška do roku 2030 znásobí celkem 61krát

„K bitcoinu za 500 tisíc dolarů potřebujeme, aby se počet jeho uživatelů dostal až na čtvrtinu čínské populace (resp. 5 % světové), a to do 2030,“ potvrdil Liew i Smith. Pro srovnání, počet uživatelů BTC byl v roce 2013 120 tisíc, dnes už jich je 6,5 milionu, tedy 54krát více. Pokud by se toto tempo udrželo, v roce 2030 by mohlo existovat celkem 400 milionů lidí držících a obchodujících bitcoin.

  1. Průměrná hodnota bitcoinu na jednoho uživatele dosáhne 25 tisíc dolarů

„S tím, jak poroste zájem o bitcoin ze strany institucionálních investorů, dojde i na nárůst počtu burzovně obchodovaných fondů (ETF) na něj navázaných. Myslíme si, že by průměrná hodnota BTC na uživatele mohla vzrůst na zhruba 25 tisíc dolarů,“ počítají oba experti.

S aktuální tržní kapitalizací bitcoinového trhu na 16,4 miliardách dolarů a s 6,5 miliony uživatelů dosahuje průměrná hodnota na jednoho zhruba 2515 dolarů.

  1. Tržní kapitalizace BTC trhu bude v roce 2030 vypočítána jako počet držitelů kryptoměny vynásobený průměrnou hodnotou jednoho drženého coinu
  2. Nabídka BTC dosáhne v 2030 zhruba 20 milionů
  3. Výsledek? Rok 2030, kdy bude celkem 400 milionů uživatelů a cena BTC dosáhne 500 tisíc dolarů.

Výsledné číslo vychází z tržní kapitalizace o velikosti 10 bilionů dolarů, která je vydělená fixní nabídkou činící 20 milionů BTC.

Představa, která má mouchy…

Pravdou je, že do výhledu obou expertů může zasáhnout mnoho proměnných, které by dosažení 500 tisíc dolarů mohly lehce zmařit.

První z problémů, na který Liew a Smith upozorňují, je Čína zodpovídající za téměř 100 % obchodů s bitcoinem. Expanze kryptoměny doplněná o růst ceny by mohla být zmařena, pokud by země rudého draka, resp. největší tamní BTC burzy, provedly další opatření nad rámec nedávného zavedení 0,2% poplatků na všechny transakce či zákazu výběrů z vlastních účtů.

Kdo ovládá globální trh s bitcoiny?

Další překážkou je nedávný krok americké Komise pro cenné papíry a burzy, která odmítla povolit vznik vůbec prvního burzovně obchododovaného fondu (ETF) navázaného právě na bitcoin. I přesto, že se toto rozhodnutí v dohledné době pravděpodobně nezmění, Smith věří, že jsme teprve na „začátku“.

„Rozhodnutí Komise pro cenné papíry pro nás nebylo překvapením. Je jasné, že získání povolení tohoto typu zabere ještě mnoho času,“ řekl pro Business Insider Smith. „Bitcoin už se však mezitím stal jednoduchým instrumentem ke koupi i k následnému držení. S rychlostí, s jakou se toto aktivum neustále vyvíjí, jsem si jistý, že se ve výsledku dočkáme zcela nových produktů.“

Bitcoin padá k 1000 USD. Americký regulátor opět smetl ze stolu fond

Poslední z možných hrozeb budoucího vývoje je tzv. „hard fork“, neboli možné rozdělení blockchainu na více větví s vlastními pravidly, případně vznik zcela nového obchodního prostředí, které by vyústilo v koexistenci bitcoinu a bitcoinu unlimited. Podle Smithe však i v tomto případě můžeme být v klidu…

„Bitcoin má dostatečně stabilní předpoklady. Posledních sedm let existence technologie blockchain se neslo bez jakýchkoliv odstávek, což se o žádném jiném operačním systému říci nedá,“ řekl Smith.

Odrazový můstek?

Aktuální cena bitcoinu se pohybuje kolem 1200 dolarů. Pokud by na Liewův a Smithův scénář opravdu došlo, máme před sebou 13 let, během kterých si digitální měna připíše zhodnocení o více jak 41 666 %.

Pro srovnání, index S&P 500 si za posledních 13 let připsal něco málo přes 200 %….

Šéf směnárny bitcoinů (nejen) o praní špinavých peněz. Jak v ČR?

Newsletter