Okamžité splacení řeckých dluhů? – pátek ONLINE

Řecké referendum o červnových návrzích věřitelů spojených s úspornými ekonomickými opatřeními se blíží. Nejvyšší správní soud má přitom ještě dnes rozhodnout, zda toto všelidové hlasování neporušuje ústavu. Námitky se ale nečekají. Premiér Tsipras nadále vyzývá své spoluobčany k odmítnutí podmínek věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci, řada Řeků ovšem referendum vnímá spíše jako hlasování o setrvání v eurozóně, potažmo v EU. Podle posledních průzkumů bude výsledek těsný. Řecké banky zůstávají od pondělka uzavřeny. Situaci včera večer přiostřil MMF, který upozornil, že Řecko by mohlo potřebovat dalších 50 miliard eur a zřejmě i rozsáhlé odpisy dluhu, pokud jeho ekonomika poroste pomaleji, než se očekávalo, a pokud země nezavede hospodářské reformy. 

SLEDUJEME ONLINE

23:02  Evropská unie by se měla vyvarovat dramatických poselství v případě řeckého „Ne“ v nedělním referendu, které Aténám dveře k eurozóně ani k dalším jednáním neuzavře. V rozhovoru pro internetový deník Politico to dnes prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Řecké „Ne“ samozřejmě omezí prostor pro jednání o finančním přežití země. „Ale chci upozornit, že po odmítavém rozhodnutí určitě nepotřebujeme žádné dramatické poselství,“ dodal Tusk. 

23:01 Provozovatel burz Euronext: Řecká krize ohrožuje primární emise akcií

21:09 Přes 50.000 lidí se dnes sešlo v Aténách na dvou demonstracích za přijetí i za odmítnutí podmínek věřitelů v nedělním referendu. Policie zasáhla slzným plynem proti skupině asi 300 anarchistů, kteří se pokusili proniknout na náměstí Syntagma, kde se shromáždili odpůrci mezinárodní dohody.

21:02 Téma Řecko: Nejhorší letošní týden pro evropské akcie

19:11 Řecké banky budou v pondělí bez peněz

16:03 EFSF si vyhradil právo žádat okamžité splacení řeckých dluhů

Fond tento požadavek zatím nevznesl, mohl by tak ale učinit v budoucnosti. Řecká vláda fondu dluží zhruba 130,9 miliardy eur (přes 3,5 bilionu Kč).

EFSF již dříve uvedl, že jeho šéf Klaus Regling má tři možnosti, jak reagovat na úterní nesplacení splátky dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Podle dnešní zprávy Regling doporučil, aby si fond ponechal právo na pozdější rozhodnutí. Mohl rovněž navrhnout, aby fond požádal o okamžité splacení dluhů, nebo aby dluh odpustil.

14:54 Řecký ministr financí Varufakis maluje scénáře po referendu: „Pokud to bude ano, řecká vláda jednoduše podepíše návrhy institucí z 25. června… Pokud to bude ne, ujišťuji vás, že během tohoto týdne jsme dostali z Evropy několik slušných návrhů…“

12:07 UBS připisuje odchodu Řecka z eurozóny v případě, že v nedělním referendu zazní „NE“, pravděpodobnost 70 %.

12:05 Guvernér rakouské centrální banky a člen vedení ECB Ewald Nowotny vyloučil pro APA možnost paralelní měny pro Řecko.

10:35 Předseda EK Juncker: Řekové budou de facto hlasovat o tom, zda zůstanou v eurozóně. Důležitější než hlas lidu ale nejspíš bude, zda v důsledku něho odstoupí vláda, která sice lobbuje za „ne“, ale její kroky se dají jen těžko odhadnout.

10:28 Goldman Sachs: „NE“ otřese trhy, ale euro Řecku nevezme

10:27 Podle průzkumu agentury Bloomberg News, hodlá 43 procent Řeků hlasovat pro „ne“ a 42,5 procenta pro možnost „ano“. V této anketě nedokázalo nebo nechtělo odpovědět skoro 15 procent respondentů. Naopak podpora setrvání Řecka v eurozóně byla podle tohoto průzkumu jednoznačná. Za nejlepší volbu pro budoucnost Řecka ji považovaly více než čtyři pětiny dotázaných. Pro návrat k národní měně bylo pouze 12 procent respondentů.

8:54 Nejnovější průzkum veřejného mínění v Řecku ukazuje, že výsledek nedělního referenda o podmínkách, které mezinárodní věřitelé spojují s poskytnutím další finanční pomoci zadlužené zemi, bude těsný. Pro návrh věřitelů, který počítá s úspornými reformami, se vyslovilo o něco více lidí než pro opačnou možnost. Skoro 12 procent oslovených ale zatím nebylo rozhodnuto, ukazují výsledky ankety, kterou uskutečnil řecký institut ALCO.

Podle listu Etnos „ano“ odpovědělo 44,8 procenta respondentů, proti bylo 43,4 procenta. Nerozhodnutých zůstávalo zhruba 11,8 procenta.

Mezi řeckými voliči panuje před klíčovým referendem zmatení, napsala dnes agentura AP. Jedním z důvodů je i aktuální otázka, na kterou mají odpovídat. Ta je formulována úřednickým jazykem na několika řádcích, přičemž ve výběru odpovědí se možnost „ne“ nachází před „ano“.

8:37 Řecké banky by musely zůstat zavřeny i příští týden, pokud by výsledkem referenda bylo „ne“ podmínkám věřitelů, řekl bývalý člen výkonné rady ECB Lorenzo Bini Smaghi. V takovém případě by podle něj Řecko nemělo program a záviselo by na dalším rozhodnutí Evropy.

8:05 Tsipras slíbil, že banky otevřou, jakmile se zemi podaří dohodnout s věřiteli. Premiér čeká uzavření dohody do 48 hodin od nedělního referenda. Ministr financí Varufakis prohlásil, že banky se otevřou v úterý, kdy již bude dohody „nepochybně“ dosaženo.

8:01 MMF: Řecko bude potřebovat dalších 50 miliard eur

7:50 Čtvrteční události jsme pro vás sledovali zde: Desítky miliard pro Řecko? – čtvrtek ONLINE

Newsletter