OKD žaluje NWR a Bakalu, chce po nich 24,5 miliardy Kč

Černouhelná společnost OKD podala u Krajského soudu v Ostravě společnou žalobu na firmu New World Resources NV (NWR) a podnikatele Zdeňka Bakalu. Žádá po nich více než 24,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Lucie Olšarová a serveru Roklen24 informaci potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „O tomto kroku jsme včera informovali i věřitelský výbor. Bližší podrobnosti a důvody prozatím nebudeme sdělovat,“ uvedl Čelechovský.

Firma OKD je od května v úpadku. NWR je jejím vlastníkem. Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Miliardář Krúpa: Vyvedené finance z OKD chceme nazpět

Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Příčinou problémů OKD byly klesající ceny uhlí a předluženost.

Finanční stabilitu OKD podle některých názorů narušily mimo jiné nadměrné dividendy, které si majitelé vypláceli. Společnost Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, která patří mezi menšinové akcionáře NWR, například uvedla, že firma OKD rozdělila za roky 2006 až 2012 na dividendách celkem 65,3 miliardy korun, přičemž v té době vygenerovala čistý zisk v celkové výši 34,7 miliardy korun.

Mládek: OKD zatím ze státní půjčky vyčerpala 150 milionů korun

Vedení OKD tento týden sdělilo, že pro firmu začíná hledat strategického partnera, od nějž očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistí financování útlumu. V dolech nyní pracuje i s dodavatelskými firmami okolo 12.000 lidí.

Před týdnem akcionáři NWR schválili na valné hromadě dobrovolnou likvidaci firmy. Zatím není jasné, co to pro další provoz OKD bude znamenat.

Výběr hlavních událostí v těžební společnosti OKD od ovládnutí firmy společností New World Resources:
– Část akcií OKD byla na začátku 90. let minulého století prodána v kuponové privatizaci, hlavním majitelem zůstal stát. V následujících letech ale rozhodující vliv získala společnost Prosper Trading, která odkoupila akcie OKD od státního Restitučního investičního fondu a od obcí regionu. Později se většinovým vlastníkem stal Karbon Invest (KI) podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy. Do firmy vstoupil v druhé půli roku 1998, krátce po vzniku vlády Miloše Zemana (ČSSD).
– V roce 2003 začala vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) jednat s KI o prodeji zbylých 46 procent akcií. Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun ale v květnu 2004 neschválil antimonopolní úřad (ÚOHS). V září téhož roku vláda Stanislava Grosse (ČSSD) schválila prodej menšinového státního podílu skupině Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Většinovým vlastníkem se ještě v listopadu 2004 stala investiční skupina RPG Industries vedená Zdeňkem Bakalou, jehož firma Charles Capital se přitom podle médií podílela i na předchozích krocích majitelů KI.
– Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources (NWR). Dvoutřetinovým vlastníkem NWR zůstala investiční firma BXR Group Limited, ve které Bakalovi patřil zhruba poloviční podíl. Na loňské dubnové valné hromadě opustil Bakala představenstvo společnosti, nadále mu ale zůstal poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která držela nadpoloviční podíl v NWR.
– V únoru ale bylo oznámeno, že CERCL převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci firmy. Novým majoritním vlastníkem se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), jež sdružuje tři britské investiční společnosti. Získala 60 procent hlasovacích práv.
– Součástí privatizovaného majetku OKD byly i bývalé hornické byty. Na 44.000 těchto bytů spravovala společnost RPG Byty ze skupiny BXR. Loni v říjnu ÚOHS povolil změnu vlastníka společnosti RPG Byty, firmu převzala lucemburská společnost Fondy Bydleni 2.
– Koláček, Otava a místopředseda představenstva dolů Jan Przybyla se později kvůli svému působení v OKD ocitli před soudem. Státní zástupce je obžaloval ze zneužívání informací v obchodním styku, kterým podle žalobce firmě způsobili škodu v řádu miliard korun. Soud v červnu 2009 všechny tři zprostil viny.
– Odkupu státního podílu z roku 2004 se týká dosud neuzavřená kauza, v níž před soudem stanul znalec Rudolf Doucha, jehož obžaloba viní z hrubého zkreslení posudku, podle něhož byl prodán státní podíl v OKD. Před soudem stanuli také dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek.
– Po roce 1989 uzavřela OKD řadu šachet, výrazně klesl také počet zaměstnanců, kterých bylo koncem 80. let přes 100.000. Zatím naposledy byl uzavřen důl Dukla v Havířově (2007). V dolech nyní pracuje i s dodavatelskými firmami kolem 12.000 lidí.
– Těžební firma se nyní potýká s existenčními problémy, kvůli nimž v kraji hrozí masivní propouštění. Koncem letošního ledna se krajská tripartita shodla, že těžba uhlí by měla pokračovat co nejdéle i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje. Podle odborníků ekonomické potíže společnosti prohlubuje především prodlužování těžby v Dole Paskov.
– Letos 3. května firma podala k soudu sama na sebe insolvenční návrh. V insolvenčním návrhu uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. Krajský soud v Ostravě 9. května poslal OKD do úpadku. Insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu. Soud později předběžným opatřením omezil možnost mateřské firmy NWR rozhodovat o OKD a ustanovil tříčlenný věřitelský výbor firmy.
– Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.
– Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace.
– Vedení OKD tento týden sdělilo, že pro firmu začíná hledat strategického partnera, od nějž očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistí financování útlumu.

Newsletter