One man show? Ani náhodou. Kdo kryje Elonu Muskovi záda?

Změnil platební systém, pracuje na revoluci v dopravě a sní o osídlení Marsu. Elon Musk působí jako geniální všeuměl, který dokáže snad cokoli, do čeho se pustí. 

A pracuje opravdu tvrdě. Svým firmám Tesla a SpaceX se prý věnuje 85 až 100 hodin týdně. Oběd zhltne za pět minut, a to ještě v rámci nějakého jednání. Navenek působí tento 46letý muž jako všeznalý a neomylný velký šéf. Ale v zákulisí za ním je řada lidí, bez kterých by sám mnoho nezvládl a kteří mají podle serveru Finanzen.net velkou zásluhu na tom, že se Muskovo podnikání úspěšně rozvíjí. Tyto osoby se však přesto drží raději v pozadí a světla reflektorů přenechávají svému šéfovi.

Sázka na solární energii: Jiní pohořeli, Musk už má opět vyprodáno

Jedním z těchto lidí je spoluzakladatel Tesly a současný technický ředitel automobilky, JB Straubel. Jako muž číslo dva hned za Muskem má tento vystudovaný elektrotechnik velký respekt. Dokázal dokonce svému šéfovi vymluvit některé nápady, které prý nebyly slučitelné s realitou. Straubel je zodpovědný za technický vývoj a výzkum u Tesly a stará se o hodnocení dodavatelů. Svého šéfa si velmi váží. Věří, že Elon Musk je „vizionář“, jehož cíle sice nejsou vždy dosaženy, „ale výsledky nelze popřít“.

Také Ashlee Vance, autor Muskovy biografie, si myslí, že plány CEO Tesly nejsou žádné „vychloubání“ a že je skutečně dotahuje do konce. Na co jiní potřebují rok, to prý tento perfekcionista zvládne za pár měsíců. Ale jeho výzvy jsou příliš velké na to, aby je mohl zvládnout sám. A proto má „několik příznivců, kteří jsou svou prací stejně posedlí jako on“ a kteří mu pomáhají.

Napraví Musk nenapravitelné? Revoluční změny s nohama na zemi

Své firmě Tesla se prý Musk věnuje jen dva dny v týdnu. Dohlížet na bezproblémový chod automobilky je proto úkolem hlavního designéra Franze von Holzhausena a hlavního inženýra Douga Fielda. Oba předtím pracovali pro velké firmy Apple a Volkswagen a v Tesle jsou zodpovědní za navrhování vysoce moderních vozů.

Rovněž výrobní expert Tesly, Peter Hochholdinger, působil předtím, než se stal jedním z Muskových nejbližších pracovníků, v automobilovém průmyslu. Ve firmě Audi se podílel na výrobě modelů A4, A5 a Q5. On a systémový inženýr Adnan Esmail se prý starají o to, aby se Muskova přání měnila v realitu. Esmail, který se zasadil především o realizaci křídlových dveří Modelu X, u jeho šéfa velmi oblíbených, je absolvent Massachusettského technologického institutu a je uznáván za své prvotřídní znalosti v oboru robotiky a software.

To, že chce mít Musk ve svých firmách jen ty nejlepší pracovníky, není nic nového. Jsou pro něj, slovy Ashlee Vanceho, „něco jako munice“, která je rozhodující pro to, aby bylo jeho podnikání úspěšné.

Jaký je Elon Musk vůdce?

Elon Musk již od svého dětství snil o tom, že jednou poletí do vesmíru. Proto založil technologickou společnost SpaceX, působící v kosmickém průmyslu, a plánuje, že založí vlastní kolonii na Marsu. V jeho vášni ho údajně podporuje šéfka operativy SpaceX Gwynne Shotwell, která byla podle magazínu Forbes v loňském roce označena za 76. nejmocnější ženu na světě. Jako matematička a inženýrka pracovala nejprve pro Chrysler a poté v oboru letecké dopravy a vesmírných letů, dokud se od jednoho ze svých přátel nedozvěděla o SpaceX. O Muskovi říká: „Naučila jsem se od něj myslet opravdu ve velkém.“

Perfekcionista Elon Musk se nakonec neobejde ani bez člověka, který dohlíží na jeho denní program. Tím je Sam Teller, který prý Muskův program zná lépe než on sám. Teller byl spoluzodpovědný za Obamovu volební kampaň jako expert na Facebook a pomáhá mladým podnikatelům v Los Angeles. Koordinuje Muskovy projekty a vede jeho kancelář.

Jakkoli je tedy Elon Musk schopným a ambiciózním vůdcem, je vidět, že i on je jen člověk, který se musí spolehnout na pomoc jiných.

Elon Musk: Populační bomba tiká a nikoho to nezajímá

Newsletter