Opční seriál: Nákup akcií se slevou

Určitě znáte ten pocit, když nakoupíte akcie a jejich cena se nepohybuje výše dle Vašich představ či dokonce klesá. Co se Vám honí v těchto chvílích hlavou? Kdybych jen chvíli počkal a pak bych koupil levněji, kdybych jen koupil méně akcií, tak by teď dokoupil levněji, kdybych…

Předpokládám, že tento pocit si vybavíte. Nic si z toho nedělejte, stává se to většině investorů. Dobrou zprávou je, že je i pro takové případy lze najít strategii, která zvýší ziskovost nebo sníží případnou ztrátu oproti investování výhradně do akcií. Jak jinak, pomocí opcí.

Jak nakoupit akcie se slevou?

K nákupu akcií použijeme strategii prodeje nekrytých put opcí. Slova nekrytý se nelekejte. Znamená to pouze to, že za určitých podmínek budeme muset nakoupit podkladové aktivum, kterým jsou akcie. Dostat se tímto způsobem k akciím je naším cílem.

Prodej (výpis) put opce dává prodávajícímu povinnost koupit akcie za dopředu stanovenou cenu. Když se akcie obchodují na ceně $100, prodejem put opce s realizační cenou $100 vzniká prodávajícímu opce povinnost nakoupit tyto akcie za cenu $100. Za tuto povinnost samozřejmě obdrží opční prémii, která tvoří zisk z prodeje opce. Ukažme si konkrétní příklad.

Jak využít put opce při nekrytém výpisu?

Akcie společnosti Facebook se 18. 5. 2016 obchodovaly okolo ceny $117. Nákupem 100 ks akcií by byla naše investice $11 700, což je i naše maximální možná ztráta. Pokud cena akcií stoupne, vznikne zisk, pokud klesne, bude ztráta.

Put opce s expirací za měsíc v červnu a realizační cenou $115 se obchodovaly za $2,20. Pokud tedy tuto opci prodáme, obdržíme opční prémii $220. Také nám ale vznikne závazek koupit tyto akcie za $115. Tomuto závazku ale není nutno vždy dostát. Jsou dvě možnosti, co se s opcí při expiraci může stát:

1/ Cena akcií bude při expiraci nižší, než je realizační cena opce, tj. bude pod $115.

V tomto případě jste povinni akcie nakoupit za cenu 115. Protože jsme ale akcie kupovali pomocí opcí, započteme do průměrné ceny i opční prémii. Tím se nákupní cena opcí sníží na 112,80. V porovnání s přímým nákupem akcií za 117 jsme ušetřili 4,20 resp. 3,58 % na každou akcii!

2/ Cena akcií bude při expiraci vyšší, než je realizační cena opce, tj. nad $115.

Pro tento případ závazek koupit akcie odpadá. Protistrana opčního kontraktu nebude mít zájem prodat akcie za realizační cenu, která je nižší než cena akcií při expiraci. Nicméně jsme dosáhli profitu, přestože opce vyexpiruje bezcenná, protože celou opční prémii $220, si ponecháme. I když se akcie nenakoupili, dosáhli jsme zisku z investice 1,88 % za jeden měsíc. Taky dobrý…

Samozřejmě, každá strategie má své pro i proti. Pokud máte výborný odhad směru vývoje akcií, je lepší nakoupit samotné akcie. Pokud ale touto schopností nedisponujete, můžete přidat strategii nekrytý výpis put opce a získat akcie levněji. Nakonec, i pro uvedený příklad akcií Facebook, bychom mohli prodat opci i s realizační cenou 100 a pokud se poštěstí, nakoupit akcie mnohem levněji…

Naučte se pracovat s opcemi

Opce jsou velmi flexibilním investičním nástrojem, který Vám umožňuje mnoho kombinací s akciemi nebo ETF tak, abyste mohli zvýšit své šance na dosažení zisku. Abyste se naučili i další zajímavé opční strategie, objednejte si zdarma knihu Úspěšné obchodování opcí. Zjistíte více o základech obchodování opcí a budou vám na názorných příkladech představeny další praktické strategie.

Lynx

Čtěte předchozí díly Opčního seriálu na Roklen24:

Opční seriál: Zamezte ztrátám svého portfolia díky opcím

Opční seriál: Jak získat extra příjem z akcií díky opcím?

Opční seriál: Chcete vydělávat na earnings? Využijte opce!

Opční seriál: 5 výhod opcí oproti akciím

Opční seriál: Pravidelné zisky prodáváním času

Newsletter