Opustí Bůh Wells Fargo?

Americká banka Wells Fargo má problém. Ukázalo se, že její zaměstnanci ve snaze splnit nerealistické kvóty nastavené vedením po dobu pěti let zakládali falešné účty svým klientům, kteří za ně poté byli nuceni platit poplatky. Ti, kteří se na této činnosti podíleli, byli před odhalením povýšeni, ti, kteří nikoliv, byli naopak propuštěni. Teď však celá kauza praskla a Wells Fargo čelí žalobě jak ze strany bývalých zaměstnanců, tak i svých klientů. A aby toho nebylo málo, na banku si chce posvítit dokonce i sám „Bůh“.

Podle informací serveru Business Insider se na společnost obrátila skupina nábožensky založených institucionálních investorů sdružujících se v organizaci Interfaith Center on Corporate Responsibility (ICCR). Vzhledem k tomu, že jsou tito investoři akcionáři a zároveň i klienti Wells Fargo, kauza podvodných účtů se jich napřímo týká. Proto se rozhodli vydat oficiální stanovisko, ve kterém vyjádřili své zklamání a vyzvali banku, aby v rámci své činnosti provedla co nejdůraznější vyšetření celé věci.

„Na našem setkání se zástupci Wells Fargo, které se konalo minulý prosinec, jsme se dožadovali vysvětlení, ovšem pravda nám byla odepřena,“ zní slova stanoviska organizace. „Teď čelíme bolestivému faktu existence falešných účtů, které byly jen ve státě Pensylvánie nedobrovolně otevřeny zhruba 80 tisícům zákazníků. Jakožto akcionáři a klienti zároveň se tak cítíme zrazeni, a proto prostřednictvím tohoto stanoviska, které doufáme, že ostatní podpoří, požadujeme úplné přezkoumání všech obchodních norem banky.“

Oko za oko, Deutsche Bank za Apple?

Skupina ICCR sdružuje asset manažery a náboženské lídry, kteří jsou zastánci zodpovědného investování a corporate governance. V návaznosti na to tak navrhli hned několik řešení, jak by se Wells Fargo mohla s aktuální situací vypořádat. Jedním z nich je i oddělení postu CEO a předsedy představenstva, které aktuálně zastává šéf banky John Stumpf. O návrhu se bude hlasovat během příštích setkání akcionářů.

 „Bůh“ (zatím) zůstává, Stumpf ale odchází

Zatímco ICCR se (zatím) neplánuje zbavovat držených akcií, Wells Fargo opouští její „kapitán“ John Stumpf. Na jeho místo byl dosazen současný prezident a provozní ředitel banky Tim Sloan.

Stumpf vedl druhou největší americkou banku od roku 2007. Podařilo se mu ji celkem úspěšně provést finanční krizí, díky čemuž se stala předním bankovním subjektem Spojených států. V návaznosti na kauzu zakládání falešných účtů se teď již bývalý CEO rozhodl raději dobrovolně rezignovat. Na Slaonovi tak zůstává, aby kompletně „zrestauroval“ firemní kulturu a obnovil celkovou reputaci banky.

Newsletter