Orbán: Zrušte protiruské sankce. Škodí víc EU a Maďarsku než Rusku

Protiruské sankce jsou v rozporu se zájmy Maďarska a poškozují jej víc než Rusko. Podle agentury MTI to dnes prohlásil premiér Viktor Orbán, který prý hledá partnery, s nimiž by dokázal změnit současnou sankční politiku Evropské unie. Orbán se tak přidal ke kritice, kterou tento týden vůči sankcím vznesl český prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico.

Fico o víkendu během projevu k blížícímu se výročí Slovenského národního povstání označil sankce za nesmyslné, neboť prý ohrožují Slovensko. Premiér vyzval k tomu, aby EU začala s Ruskem jednat o vzájemném zrušení sankcí. Slovenská vláda a opozice by se podle něj měly semknout po vzoru národa během povstání a hlídat slovenské zájmy.

Maďarský premiér prý souhlasí se svým slovenským protějškem v názoru, že sankce vůči Moskvě poškozují jejich země více než Rusko.

Brusel by podle Orbána měl nejen odškodnit producenty potravin z postižených zemí, ale i změnit současné sankce. „Udělám, co bude v mých silách – pochopitelně všichni víme, jakou váhu má názor Maďarska, takže naše možnosti jsou jasné – ale hledám partnery ke změně sankční politiky EU, která podle mě nebyla dostatečně promyšlena,“ řekl Orbán v dnešním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth Rádió.

Maďarsko vykázalo ve druhém čtvrtletí největší hospodářský růst z postkomunistických zemí východní Evropy, když jeho ekonomika meziročně posílila o 3,9 procenta, a zaznamenala tak svůj nejsilnější výkon za více než osm let. Maďarský ministr zemědělství tento týden prohlásil, že export zemědělských produktů ze země ruské embargo na dovoz nijak zvláště nezasáhne. Moskvou zakázané produkty tvoří pouhé jedno procento maďarského zemědělského vývozu.

Orbán se nehledě na to přidal k dalším dvěma vrcholným politikům zemí Visegrádské čtyřky, kteří restrikce kritizovali. Český prezident Zeman označil používání sankcí za nesmyslné a neúčinné a vyzval EU k odškodnění českých exportérů. Podle Fica sankce ohrožují Slovensko a EU by měla s Moskvou jednat o vzájemném zrušení postihů.

Newsletter