Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro a nad 23,10 za dolar. Americký dolar od včerejška mírně posílil. Obchoduje se pod 1,0960 EURUSD.

Oslabující koruna není žádné velké překvapení

Klíčové body

  • Srpnová meziroční inflace klesla dle očekávání z 8,8 % na 8,5 %.
  • Přestože v září ještě očekáváme stabilitu sazeb, ke konci roku by mohlo začít uvolňování.
  • Koruna oslabila nad 24,50 EURCZK.
Zdroj: Depositphotos

Česká koruna včera oslabila nad úroveň 24,50 za euro. Dostala se tak na nejslabší úroveň od listopadu 2022. Přestože by v blízké době mohla nastat určitá korekce, z dlouhodobého hlediska je výrazné posílení koruny nepravděpodobné. Srpnová inflace klesla na meziročních 8,5 % podle plánu. Není tedy žádným překvapením, že se začíná mluvit o postupném uvolnění měnové politiky.

Pokles inflace je zatím shodný s tržním konsensem. Srpnová inflace v meziročním srovnání klesla z 8,8 % na 8,5 %. Meziměsíčně inflace klesla z 0,5 % na 0,2 %, rovněž dle očekávání. Na srpnové dezinflaci se nejvíce podílely klesající ceny potravin, rovněž je potřeba vzít v úvahu relativně vysokou srovnávací základnu. Silným proinflačním tlakem byl v minulém měsíci růst cen pohonných hmot. Ty v srpnu vzrostly o 7,7 % z důvodu růstu ceny ropy, zvýšení spotřební daně z nafty a také kvůli slabší koruně. Samotné zdražení pohonných hmot mělo na meziměsíční inflaci podíl poloviny procentního bodu.

Dezinflace se zatím drží podle plánu České národní banky. Podle její letní prognózy ze začátku srpna jsme se na 8,5% meziroční cenovou hladinu měli dostat. Zářijová inflace by pak dle této prognózy měla klesnout na 7,2 %, a ke 2% inflačnímu cíli bychom se měli dostat na přelomu druhého a třetího kvartálu příštího roku. Kdy tedy Česká centrální banka značně snižovat sazby? Na zasedání koncem září stále očekáváme stabilitu sazeb. Trhy na základě krátkých forwardových sazeb zaceňují, že do konce roku by se sazby mohly snížit v rozmezí 50 až 75 bazických bodů. Postupné snížení by tedy mohlo začít koncem podzimu. Nelze však vyloučit variantu, že první snížení nastane až začátkem příštího roku.

Snižování sazeb nebude dobrou zprávou pro českou korunu, která už takto výrazně oslabuje. Včera byla překonána hranice 24,50 za euro, koruna je tedy nejslabší od listopadu minulého roku. Za posledních pět měsíců domácí měna vůči evropské oslabila zhruba o 5,5 %. Z technického hlediska by se v kratším časovém horizontu mohla očekávat korekce. Posílení eura vůči koruně bylo v posledních dnech velmi rychlé (od začátku měsíce kurz posílil řádově o 50 haléřů), tento měnový pár se nyní nachází na překoupených úrovních. Zároveň se nyní pohybujeme na hranici rezistence býčího kanálu, ve kterém se kurz eura vůči koruně pohybuje už od dubna.

Dle fundamentu přetrvávají rizika slabší koruny. U ECB se očekává další utažení, Fed by pravděpodobně mohl začít snižovat sazby až v létě 2024. Domácí měnová politika se dočká mnohem dříve. A právě tenčící se úrokový diferenciál mezi eurem a korunou či korunou a dolarem kurzu domácí měny neprospívá. Po dosažení hranice 24,50 je další důležitou hranicí 24,70 za euro. Zde je dle prognózy ČNB hranice 50% tolerančního pásma posledního kvartálu letošního roku. Přestože naše centrální banka nedávno formálně ukončila intervenční režim (přestože ČNB naposledy na devizovém trhu intervenovala na podzim 2022), neznamená to, že by intervence k posílení tuzemské měny nemohly znovu začít.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0731 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0675 do 1,0790 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,58 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,90 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,71 do 23,05 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter