Pád akcií O2 doprovázel rekordní objem za sedm let

Českým akciový trh dnes ovládl strach a vynucené prodeje na akciích O2. Mimo toto téma trh jako celek utrpěl ztrátu 0,98 procenta a objem obchodů převýšil svůj průměr. Byla to nejen ztráta akcií O2, ale i oba bankovní tituly, které přilily do celkových ztrát indexu v širším kontextu. Naopak se vedlo akciím ČEZu, které se po delší době vymanily z tlaku.

Jak zmíněno, byly to akcie O2, které dnes v regionu byly tématem. Akcie dnes propadla o 4,3 % a dosáhla svého nového historického minima se závěrem na 171,35 Kč. Co stojí za pozornost je objem akcie, které změnily majitele, protože dnes toto číslo dosáhlo maxima od roku 2008 a to přes 2,5 milionů kusů. Zahraniční, vynucené prodeje jednak z důvodu vyřazení z indexu MSCI a také obava o možnost resp. neexistenci jistého výstupu z akcie po konci května byly důvody, které stály za prodeji. Fondy a investiční správci, kteří sledují MSCI index a jsou na tento navázáni, musí akcie prodávat a blížící se den vyřazení z indexu tj. příští středa je k tomuto faktu neúprosně nutí. Tento fakt sám o sobě není na trhu něčím neobvyklým. Co umocňuje propad akcie, která již před oznámením vyřazením z indexu trpěla obavou o budoucnost: Den vyřazení resp. závěrečná aukce, kdy dochází k tomuto faktu,  je i posledním dnem obchodování akcie O2, tak jak ji známe od začátku vzniku novodobé burzy v Praze.

Hodnotu O2 nepočítám cenou akcie mínus CETIN, říká finanční šéf

O2: K 1. červnu bude do OR zapsána odštěpená společnost CETIN

Obava, že akcionářům, kteří nakupují po rozhodném dni z dubna a nemají nárok na odkup nově vzniklé firmy, zůstane v rukách něco, co bude těžko prodejné, prostě omezuje škálu investorů, kteří do tohoto rizika mohou vstoupit. To, že se v Praze po dlouhé době objevuje zajímavý obchod, kde cena za podstoupení rizika může být velice zajímavá, je jiná otázka. Tou je také, kde se tento rozjetý vlak zastaví a jak hluboce se ocenění celé stávající akcie O2 přiblíží prosincovému nacenění akcie CETIN ve výši 150 korun s blížícím se datem 27. května.

Akcie bank utrpěly ztráty, kde rakouská Erste odepsala 2,1 % a domácí Komerční banka 1,2 %. Závěr Komerční banky těsně pod hranicí 5200 Kč vzbuzuje otazník o prolomení určité technické hranice.

ČEZ jako jediný z blue chips přidal a dokázal se vymanit z prodejního tlaku. Akcie zavírala nad hranicí 640 Kč a získala 0,7 %, kde mix blížící se dividendy a přílivu peněz z O2 prodejům pomáhá.

Newsletter