Pád akcií pokračuje. Nepomohla ani Čínská lidová banka

Americké akcie po „černém pondělí“ nakonec ještě více prohloubily své ztráty. Prvotní výrazný růst byl v závěru převážen dalším výprodejem. Index S&P 500 klesl o 1,34 %, aby zakončil na 1867,8 bodech.  Dow Jones je níže o 1,29 %, což odpovídá 15666,2 bodům. Technologický Nasdaq spadl o 0,44 %, až na 4506,5 bodů.

Akcie na začátku dne silně posilovaly. Prvotní zisky přesáhly dokonce úroveň dvou procent s tím, jak se objevila zpráva ohledně kroku čínské centrální banky. Ta snížila o 0,25 procentních bodů své hlavní úrokové sazby a o půl procenta pak minimální rezervní požadavky. V pořadí již páté snížení sazeb má alespoň částečně zastavit již několikadenní propad čínských akcií, které s sebou stahují zbytek světových trhů.

Vinou poklesu v závěru trhu mnozí investoři očekávají pokračování nervózního obchodování. Trhy pravděpodobně budou buďto pokračovat v poklesu, či zahájí pohyb směrem do strany s tím, jak obchodníci budou sledovat vývoj na čínských trzích. K tomu, aby byla opět obnovena důvěra, tak bude zřejmě potřeba mnohem více času.

Index Dow Jones se dnes pokoušel dostat výše Apple, na opačnou stranu pak nejvíce působily tituly společnosti Merck a Verizon. Index S&P 500 byl tažen hlavně spotřebitelským sektorem, klesaly naopak utility. Segmenty zdravotnictví a nezbytného spotřebitelského zboží tak zůstaly jediné, které si za letošek prozatím udržely své zisky.

Z dat byly zveřejněny prodeje nových domů za červenec. Ty vzrostly o 5,4 % na 507 tisíc při očekávání na 510 tisících. Důležitým ukazatelem byla důvěra amerických spotřebitelů, která se zvýšila z 91 bodů na 101,5 bodů, což je nejvyšší číslo za posledních sedm měsíců.

Americká zpravodajská stanice CNBC uvedla, že newyorská burza NYSE dnes druhý den za sebou uplatnila zřídka používané pravidlo, podle kterého tvůrci trhů nemusejí před začátkem obchodování šířit informace o cenách akcií. Má to usnadnit a urychlit začátek obchodování v dny, kdy se na burze čeká velká kolísavost.

Americký dolar dnes posiloval. Na páru s eurem si připsal 0,78 %, aby se obchodoval na úrovni 1,489 dolaru za euro.

Newsletter