PayPal končí u crowdfundingu s ochranou kupujícího

PayPal končí u crowdfundingu s ochranou kupujícího a jak mohou malé banky spolupracovat s FinTech firmami. O tom bude dnešní FinTech Daily.

PayPal končí u crowdfundingu s ochranou kupujícího

PayPal již nebude zastávat tak přátelský postoj ke crowdfundingu, jako tomu bylo dosud. Platební obr upouští u corwdfundingu od 25. června od ochrany kupujícího a od tohoto data podporujete daný crowdfunding na vlastní nebezpečí. To znamená následující: jestliže kampaň padne nebo jinak nepřinese to, co bylo slíbeno, nebude se již možné obrátit na PayPal, aby Vám vrátil Vaše peníze nazpět. Možná se vám tak již nebude chtít riskovat na projektu, který vypadá „příliš dobře na to, aby to byla pravda“.

Tento krok se jeví jako nešťastný v případě, kdy chcete podat umělci nebo vynálezci pomocnou ruku. Pokud se ale blíže podíváme na rizikovost odvětví crowdfundingu, pak je to docela pochopitelný krok ze strany PayPalu. Kickstarter konstatuje, že asi 9 procent jeho projektů nebylo nikdy realizováno. I když PayPal zpracovává pouze některé z těchto operací, je to stále spousta potenciálních náhrad, které nese na svých bedrech.

PayPal říká, že změna jeho politiky odráží „rizika a nejistoty“ plynoucí z crowdfunding. Níže nabízíme jeho plné prohlášení:

„V Austrálii, Brazílii, Kanadě, Japonsku, Spojených státech a některých dalších zemích jsme upustili od ochrany plateb na crowdfundingové kampaně. Je to v souladu s riziky a nejistotami související s crowdfundingem, které nezaručují návrat investice uskutečněné v těchto typech kampaní. Pracujeme s našimi crowdfundingovými partnery na komunikaci rizik spojených s investicemi do jejich kampaní mezi startupy, jenž shánějí peníze, a dárci. „

Jak mohou malé banky spolupracovat s FinTech firmami

Digitální technologie mění způsob, jakým spotřebitelé komunikují s jejich bankou, a pracují se svými financemi. Jak mohou menší banky soutěžit s novými subjekty na trhu a současně s velkými bankami, které mají své inovační laboratoře a investují přímo do FinTech?

Od konkurence ke spolupráci

Hodně z nedůvěry a úzkosti ohledně odvětví FinTech se postupem času přeměnilo na přehodnocení toho, jak partnerství mezi staršími organizacemi a startupy se může stát lepší cestou k úspěchu v budoucnosti. „Už to není instituce versus startup, je to partnerství, „řekl generální ředitel Deutsche Bank JP Rangaswami. „Vždy budou existovat lidé, kteří jsou chytřejší než vy. Musíte se naučit, jak se zapojit. Nikdo z nás nemůže fungovat bez partnerství.“

Spolupráce s akcelerátory

Mnoho velkých bank investuje přímo do FinTech startupů, přičemž některé z nich jsou součástí tzv. FinTech akcelerátorů, které mohou poskytnout začínající společnosti náhled na mnoho různých řešení a rozložit riziko. Koncepce vytvoření partnerství s FinTech akcelerátory není však omezena jen na velké banky. Menší banky se mohou pochopitelně také zapojit.

Práce přímo s FinTech firmami

Pokud organizace nechce investovat tolik času a peněz na financování urychlovače, je zde možnost spolupracovat přímo s FinTech firmami. Organizace může vypsat soutěž na řešení například mobilních plateb, peer-to-peer půjček apod. Tato možnost je snadno proveditelným a nákladově efektivním způsobem, jak jednat s inovativními lidmi a firmami se zájmem o odvětví finančních služeb.

Riziko FinTech partnerství

Práce s externími poskytovateli služeb z řad FinTech společností není pochopitelně bez rizika. S rostoucím potenciálem narušení dat a webových stránek útoky potřebují banky chránit své systémy, které obsahují údaje o zákazníkovi, k nimž FinTech partneři mohou mít přístup.

FinTech ruleta

Čas ukáže, zda FinTech společnosti jsou pro bankovní odvětví lepšími partnery nebo konkurenty. S největší pravděpodobností budou v dohledné budoucnosti obojím. Menší banky a družstevní záložny si nicméně nemohou dovolit zůstat stát u postranní čáry, zatímco větší banky a nebankovní FinTech konkurenti si rozeberou všechny online klienty.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter