Peníze nejsou o nic víc reálné než bitcoin

Šéf banky JPMorgan, Jamie Dimon, bitcoin nedávno nazval „podvodem“, který určitě jednou „praskne“. Bankéř také uvedl, že by ve vteřině vyhodil jakéhokoli obchodníka, který by s bitcoiny obchodoval, a to proto, že je to proti pravidlům společnosti a že jsou bitcoiny prostě hloupé. Ne každý však s tímto názorem souhlasí…

Farzam Ehsani, vedoucí blockchain oddělení společnosti RMB, odpověděl na Dimonův projev argumentem, že bitcoin je ve skutečnosti důmyslný monetární systém. To uvedl ve sloupku pro Sunday Times, ve kterém navíc říká, že nejasnosti obklopující nejznámější digitální měnu jsou zapříčiněny nedostatkem porozumění toho, co peníze vlastně jsou.

„Vezměme si například stodolarovou bankovku. Jedná se o kus papíru, který má určité zabezpečovací prvky a vládní razítko. Jeho výrobní cena je 15,5 centu, a přesto je možné ho vyměnit za zboží o dost vyšší hodnoty,“ upozornil Ehsani.

Federální rezervní systém pak podle experta na blockchain vytváří digitální americké dolary úplně z ničeho, a to proto, aby nakoupil finanční prostředky, jako jsou vládní obligace. „Řekli bychom v takovém případě, že je americký dolar skutečnou věcí? Nebo bychom jej označili jako podvod?“ ptá se.

 „Bitcoin je protokol, distribuovaný a decentralizovaný jazyk, kterým se účastníci sítě dohodli mluvit. Neexistuje zde žádný ředitel, žádný vlastník sítě,“ vysvětluje Ehsani. „To vše dohromady se podobá mluvenému jazyku. Bitcoin a celý systém okolo by proto bylo velmi náročné ukončit, stejně jako by bylo těžké zrušit nějaký jazyk, například angličtinu. Jedinou efektivní cestou, jak efektivně zrušit kryptoměnu, by bylo vypnutí celého internetu. Nepředpokládám, že by byla nějaká země připravená na takový krok,“ dodal.

Toť asi vše ke komentářům podobným tomu od šéfa JPMorgan…

Newsletter